DE ZEEWERING TIJDENS DE OORLOG EN WEDEROPBOUW toe met circa 20 procent. Bij Den Oever nog veel meer, namelijk zelfs 100 procent. De commissie-Lorentz had deze effecten in zijn berekeningen al voorzien. Als gevolg van de afsluiting van wat nu IJs- selmeer werd is het hele watersysteem van het Texelse Zeegat sterk gewijzigd.155 In de nieuw gevormde Wad denzee kwam de vloed hoger te staan dan voorheen. Maar door die hogere waterstand kon deze evenveel bergen als voor 1932: de hoeveelheid water in de komberging veranderde dus maar weinig. In Fries land en Groningen was men bezorgd om deze hogere waterstanden, maar volgens de commissie-Lorentz konden de bestaande Waddenzeedijken dat wel aan. Dat Rijkswaterstaat omstreeks 1930 de bewuste dijken alvast tot 4,70 m NAP had verhoogd, door ze onder meer te voorzien van waterkerende muren, doet niets af aan de betrouwbaarheid en nauwkeurigheid van Lorentz' berekeningen. Veranderde het volume van de komberging maar weinig, de geulen nabij de zeegaten van Texel en het Vlie verdiepten zich wel degelijk. Verder vlakte de Texelstroom af en veranderde de stroomrichting van een westelijke in een zuidzuidwestelijk richting. Dat was al enige tijd aan de gang, maar nam door de nieu we toestand geweldig toe, met consequenties voor het Schulpengat, dat steeds dieper werd. Parallel hieraan ontstond zelfs een nieuwe geul, het Nieuwe Schulpen gat, dat de Huisduiner kust steeds dichter naderde. Kaaphoofd stak zodoende meer en meer als een echte kaap in zee. Het strand bij Huisduinen verdween. Op de kaarten met peilgegevens is te zien dat de diep- telijnen steeds dichter bij elkaar kwamen. Tegelijk bleef oostelijk van Kaaphoofd, als gevolg van dezelfde veranderende stroomrichting, juist zand liggen. Een en ander leidde er toe dat het Molengat langs de kust van Texel geleidelijk ondieper werd. Wat de Waddenzee zelf betreft: vanuit het Marsdiep buigt de hoofdgeul sinds 1932 ter hoogte van de Afsluitdijk af naar het noorden en vertakt zich daar. Tegelijk is de betekenis van de Vliestroom nog geringer geworden dan deze in de negentiende eeuw al was. Ook langs de noordwestkust van Friesland stroomt tegenwoordig Marsdiepwater; de Vlieter, voorheen een belangrijke geul ter hoogte waar zich nu het Monu ment op de Afsluitdijk bevindt, slibde dicht. Hetzelfde gold voor andere geulen waar het Zeegat van Texel voorheen zijn invloed uitoefende. Doordat de vloedstanden op het Wad hoger werden, kwam er ook meer zand naar binnen. Men pleegt dan te zeggen dat de (westelijke) Waddenzee een geweldige 'zandhonger' had. Dat was vooral te mer ken in de binnendelta (vloedkom) van het Zeegat van Texel: daar bedroeg de jaarlijkse zandafzetting circa 200 miljoen kubieke meter. De buitendelta verloor nagenoeg eenzelfde hoeveelheid. Al dit zand werd (en wordt) grotendeels weggezogen van de Texelse en Noord-Hollandse Noordzeekusten; het totaal wordt geraamd op vier en een half miljoen kubieke meter per jaar. De problemen die dat met zich meebrengt, worden sinds de jaren tachtig zo goed (en goedkoop) mogelijk bedwongen door jaarlijks grote hoeveelheden zand op de Noordzeestranden te spuiten. Daarmee wordt voorkomen dat het land in zee verdwijnt. Sa mengevat betekent het dat het zand op de bodem van het Marsdiep voortdurend in beweging is, al lijkt dat de laatste tijd wat te zijn afgenomen.156 Onderdeel van de Atlantikwall Op 10 mei 1940 wierp een formatie Duitse vliegtuigen een twaalftal magnetische mijnen boven de haven van Den Helder af zonder dat het afweergeschut van de marine dit kon verhinderen. Gelijktijdig werden door Duitse bommenwerpers en jagers achtereenvolgens de vliegkampen De Kooij en De Mok aangevallen. De aanwezige Nederlandse jagers en lestoestellen waren meteen uitgeschakeld. Vanaf de eerste oorlogsdag heeft Den Helder ernstig geleden onder Duitse en geallieerde bombar dementen en beschietingen. De hele oorlogstijd door zijn dat er niet minder dan 117 geweest. Voeg daar nog bij 32 mijnontploffingen die eveneens veel schade aanrichtten. In totaal werden door oorlogshandelin gen 1.800 huizen vernield en 179 burgers kwamen als gevolg van bombardementen om. Veel slachtoffers werden op Huisduinen begraven. De Noord-Hollandse kust werd na de mis lukte Britse (proef)landing van augustus 1942 bij Dieppe (Frankrijk) een belangrijk onderdeel van de Atlantikwall. Den Helder werd uitgeroepen tot Vertei- digungsbereich. Het oudste deel van de stad, 'de oude 151 Uitvoerige beschouwingen en schetstekeningen in NHA, tg. 156 inv.nr. 718, bijlagen nr. 5900 D/199 bij brief 18-9-1927. 152 NHA, toegang 156, inv.nr. 718, brief J.G. Scharp, hoofding. te Alkmaar, nr. 2826; inv.nr. 720, brief 4-4-1929, nr. 2038 D/95. 153 Met illustratieve dwarsdoorsneden bij Jongenelen (1963), 115 e.v. 154 Kooiman (1936), 77-78. 155 De Studiedienst van Rijkswaterstaat in Hoorn voerde veel onderzoek uit, zie bijv. een rapport over de oorzaken van oevervallen uit 1966: NHA, tg. 350, inv.nr. 974. 156 De onvoorspelbaarheid van de zeestromingen doet zich ook elders voor. Een bericht in de krant van 20-9-2012 meldde dat zich ter hoogte van Lauwersoog een nieuwe geul in het Wad heeft gevormd die de afsluitdijk van het Lau wersmeer rechtstreeks bedreigt. Over 200 meter waren noodreparaties nodig. De Lauerssé moat ticht', werd in Friesland in de jaren vijftig om het luidst geroepen. Maar de zee laat ook daar niet met zich sollen. DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 67

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 68