ti ttnei Hydrografische opneming Zeegat van Texel, 1945. Na de aanleg van de Afsluitdijk traden er grote veranderingen op. Het Schulpengat verdiepte, er ontstond zelfs een nieuwe geul, het Nieuwe Schulpengat, dat de kust steeds dichter naderde waardoor het strand van Huisduinen verdween. Oranje: lijn van de duinvoet, IJl lichtblauw: -10,0 m NAP, lichtblauw: -35,0 m NAP, donkerblauw: -40 m NAP, diep donkerblauw: -45,0 m NAP. HHNK, bibliotheek. gemaakt kunnen worden. Na een degelijke voorbe reiding, waarin onder meer 96 profielen genomen werden en ingetekend op de toestand uit de jaren van de negentiende-eeuwse opzichter Van der Sterr, werd in 1927 een begin gemaakt met de bouw van de keermuur boven op het meest kritieke deel van de Helderse Zeewering tussen het Meteorologisch Station en Kaaphoofd. Het werd een anderhalve tot twee meter hoge muur van metselwerk en stampbeton.151 Even is door ingenieur H. Wortman, nu vanuit de dienst Zuiderzeewerken, het idee geopperd de zeewering achteruit te brengen door een versterking en verhoging van de binnenzool. Maar de directie Noord-Holland vond dat niet nodig. Waarom zou men het Rijk met onnodige kosten opzadelen en de bevolking van Huisduinen confronteren met een dijk vlak voor de deur? Immers: zelfs al zou de getijstroom met een kwart toenemen, dan nog kon het bestaan de onderwaterbeloop met enige uitbreiding van de bestaande bezinking best standhouden. Wortman gaf zich gewonnen.152 Inclusief de nieuwe keermuur bereikte het dijklichaam een hoogte van 7,0 m NAP. De grondaanvulling aan de landzijde van de markante muur werd nog 1,25 meter hoger, zodat de Helderse dijk die kenmerkende en in veler ogen fraaie trapsge wijze vorm kreeg, die ze meer dan 40 jaar behield.153 De coupures, meestal geopend ter wille van de bereikbaar heid, konden bij storm worden gesloten met schotbal- ken. In totaal was de Helderse Zeewering toen 4.575 meter lang en werd aan de buitenzijde beschermd door in totaal twaalf stenen hoofden. Aan de mond van de haven bevond zich het Wierhoofd, vervolgens kwamen de vier Lage Hoofden (waaronder het Preekhuishoofd), het Deelenhoofd en Mokkerhoofd; ten westen van de batterij Kaaphoofd volgden het Noordduinhoofd en Noorderhoofd. Sluitstuk vormden het Midden- en Zuiderhoofd die echter onder het zand lagen maar nu en dan met de kruin van de steenbedekkingen bloot kwamen te liggen.154 Consequenties Afsluitdijk (2): veranderde stromingen Voordat de Afsluitdijk werd gebouwd kon het Noord zeewater dat via Vlie en Marsdiep de (noordelijke) Zuiderzee binnenstroomde als het ware over een oppervlakte van 4.000 vierkante kilometer worden 'opgeborgen' met een uitloop van 130 kilometer tot aan de kusten van de Veluwe. Na 1932 verviel deze moge lijkheid en bleef van deze zogenaamde komberging nog slechts 712 vierkante kilometer over met een bereik van 30 kilometer. Het hoogteverschil tussen eb en vloed in de Waddenzee, het getijverschil dus, nam navenant 66 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 67