Figuur 48. Storm vlo e d verb oog hig langs de kusten. geen verhoogmg O10 cm 10—25 25—50 5075 75—100 meer dan een meter .n,.,.,,, De cirkeltjes komen overeen met de plaatsen van tabel 36. De door de Staatscommissie Zuiderzee onder leiding van Lorentz berekende stormvloedverhogingen. Overgenomen uit Verslag Staatscommissie Zuiderzee. verhoging in de Waddenzee optreden dan men aan vankelijk had gedacht: langs de aan te leggen afsluitdijk zou die verhoging zelfs meer dan een meter bedragen. En ook langs een groot deel van de Fries-Groningse kust, de eilanden Texel, Vlieland en de Noord-Hol landse kust bij Den Helder zou de stormvloedverho ging aanzienlijk zijn. Dit was verrassend en bovendien zeer ongewenst wegens de kwetsbare Helderse Zeewe ring en de bestaande relatief lage Waddenzeedijken.150 Door het tracé van de Afsluitdijk in noordoos telijke richting, dus in een vloeiender lijn te verleggen en niet bij Piaam maar bij Zurich aan de Friese kust te hechten, en door verder ter hoogte van (het) Kornwer- derzand een 'knik' aan te brengen, kon de overheersen de stroomrichting versoepeld worden en de stroomver- sterking door de zeegaten aanzienlijk ingeperkt. De te verwachten stormvloedverhoging aan de Helderse kust werd teruggebracht tot circa 45 centimeter. Op grond van de modelberekeningen is besloten de Afsluitdijk te leggen op de plaats waar het uitstromende ebwater van het zuidelijk deel van de Zuiderzee het opkomende vloedwater uit de noordelijke Zuiderzee ontmoette, de halve lengte dus van de getijdegolf uit het zuiden. Dit heeft, zo bleek later, de werkzaamheden aan de dijk aanmerkelijk vergemakkelijkt. Consequenties Afsluitdijk (1): dijkverhoging - een zware keermuur De reden waarom eind jaren twintig uiteindelijk beslo ten werd delen van de Helderse Zeewering te voorzien van een zware keermuur met grondaanvulling was tweeledig. Allereerst was het, zoals hiervoor al was gebleken, erg belangrijk de dijk beter te beschermen tegen stormvloeden. De zeewering was gewoon te laag. Stormwinden joegen ook in de jaren '25 en '26 de golven geregeld over de kruin. Daarbij werd, als gevolg van de aanstaande afsluiting van de Zuiderzee een kwart sterkere getijstroom verwacht, en, zoals gezegd, een extra verhoogde golfoploop van ongeveer een halve meter. De al eerder overwogen oplossing kwam nu in een concrete fase en bestond uit een flinke keermuur, behalve waar het gevaar minder urgent was en ruimte bestond voor een verhoogde dijkkruin of kade. De muur zou van metselwerk of gewapend beton 64 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 65