Een spectaculaire stranding in 1928: de Eugenia144 De ene stranding was de andere niet. Op de avond van de 23e november 1928 verkeerde er, bij een zware westerstorm, een schip in nood op de Noorderhaaks. De reddingsboot Dorus Rijkers ging er op af. Schipper Coen Bot rapporteerde: 'Toen wij wat meer op het schip aankoersten, bleek het een groot stoomschip te zijn dat in snelle vaart op ons aftwam, waar uit wij opmaakten dat het over de Gronden (Noorderhaaks) heengeslagen werd. Nauwelijks hadden wij tijd onze koers te verleggen en een aanvaring te voorkomen. Nu begrepen wij ook wat die rode lichten wilden zeggen: het schip was onbestuurbaar geworden. Met snelle vaart vloog het langs ons en hoewel wij onmiddellijk de steven wendden en de achtervolging inzetten, konden wij de hardloper toch niet inhalen. Het was duidelijk dat het schip geen lading of ballast had en toen het eenmaal over de altijd wat afremmende Gronden heen was, werd het eerst recht een speelbal van wind en golven. Zou het schip op de dijk te pletter slaan en in stukken en brokken uit elkaar spatten? Toen geschiedde een wonder. Als het ware met een sprong vloog het schip bovenop de dijk en het kostte de bemanning zelfs niet veel moeite om langs de stormleer de dijk te bereiken'.145 De reddingsboot kon dus naar huis. Maar het noodweer hield aan. Het 4.000 ton metende schip, de 'Eugenia', een Griek, werd steeds verder tegen de dijk opgetild en zou daar negen maanden blijven liggen. Dat duurde zolang aangezien er een zeer strenge en langdurige winter aanbrak, waarin het ijs meters dik tegen de dijk opkruide; vervolgens moest toestemming van Rijkswaterstaat komen om een deel van de dijkglooiing te slopen. Uiteindelijk lukte het met behulp van hydraulische persen en twee sleepboten. Maar de kiel was zwaar beschadigd. S.S. Eugenia bovenop de Zeewering, 1 maart 1929. Foto K.L.M. Aerocarto BV. NHA, fotocollectie Provinciale Atlas. 62 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 63