O/f-zotfi/W rv N Het bergen van een inboedel in de ondergelopen Anna Paulownapolder, januari 1916. Foto P. Jonker, Egmond aan Zee. Jonker reisde op een Eysink motorfiets door de overstroomde gebieden. Collectie RAA. De watersnood van 1916127 De Noordnoordwester storm van 13 op 14 januari 1916 met windkracht 10 en windsnelheden van bijna 130 km/u (45 km/u betekent al storm) viel gelukkig niet samen met spring tij. Een tweede storm volgde op 16 en 17 februari. De gevolgen voor Noord-Holland waren desastreus. Op verschillende plaatsen begaven de Zuiderzeedijken het. Waterland, de oos telijke Zaanstreek en de Anna Paulownapolder kwamen onder water. Veel vee verdronk en de materiële schade was enorm. Aan de Helderse Zeewering bedroeg de grootste golfoploop vier meter boven de normale hoogste stand; langs de Pettemer zelfs 4% meter. De stormzeilen werden uitge legd en verankerd. Beide zeedijken hielden het, al sloegen de golven in Den Helder bij Kaaphoofd en de Windwijzer over de dijk. Op enkele andere plaatsen liep het water er glad over heen, zoals de Heldersche Courant van 15 januari het verloop van de stormvloed beeldend beschreef. 's Nachts werd de dijk met lantaarns afgezocht naar eventuele gaten. De peilschaal raakte defect, aldus de verslaggever: 'de buis welke de schaal in verbinding brengt met de zee, was door een grondverschuiving beschadigd. In chaotische verwarring lagen klinkers, basaltblokken, granietblokken en de tramrails door elkaar. Een tweetal zeemijnen waren losgeslagen en dreven langs de haven'. Met eb liep het water niet af. De stad achter de dijk kreeg behoor lijk wat wateroverlast. Het woeste water dat over de dijk sloeg nam ook flinke stenen mee; zware Noordse keien waren aan de bovenkant van de dijk als korreltjes rijst opgelicht en verspreid. De toeleidingsbuis van de zelfregistrerende getijmeter raakte on klaar en moest gerepareerd worden, onkosten 12.940 gulden.Ter hoogte van strandpaal 3 was de duinvoet zover achteruitgegaan, dat de lichtopstand Falga bijna op het strand stond. Verplaatsing was dus nodig. Gelukkig kon men vanwege de mobilisatie be schikken over honderden militairen die de bevolking hielpen en voor het opruimingswerk werden ingezet. Evacués uit de onder gelopen Anna Paulownapolder stroomden met hun vee de stad binnen; 74 vluchtelingen werden ondergebracht in de aanvanke lijk onverwarmde exercitieloods (Atjehloods) aan de Buitenhaven in Den Helder. 56 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 57