Belevenissen aan de dijk rond 1900119 De dijk bleef steeds in (mede)gebruik voor de traditionele bleekveldjes, huisjes voor opslag, palingfuiken, vistuigen, voor het opvissen en drogen van wier. Haringtrekkers deden er hun werk. Vletten werden in een loods opgeslagen bij de Windwij zer. Vergunningen werden aangevraagd en verstrekt voor doel einden van algemeen belang: waterputten op het vlakke land aan de binnenglooiing (1871), een stenen reddingsbotenhuis (1869), een voetgangersstraat, baken (1877), een telefoonlijn met palen (1880/1890). Rond 1900 kwamen overal langs de Hollandse kust badplaatsen tot ontwikkeling. Speciaal voor de welgestelden. Huisduinen was er met zijn badpaviljoen in 1890 vlot bij. Het werd met veel fanfare en vlagvertoon geopend. De sociaal bewogen P. Verfaille diende in 1896 een verzoek in om een volksbadhuis te mogen oprichten grenzende aan dit badpa viljoen. Maar daar kwam niets van terecht: er was geen geld en de elite verzette zich. Wel werd er in 1896 tramrails gelegd van Huisduinen tot aan het Wierhoofd bij de ingang van het Nieuwediep. Om de badgasten met een modern vervoer te gerieven. Een groot succes werd de tramverbinding echter niet door de dure ritten. De Eerste Wereldoorlog bracht wat geld in het laatje vanwege militair vervoer. Maar na een botsing als gevolg van een verkeerde wisselstand op 19 augustus 1917 was het met het trammetje gedaan. Als ware dijkbeheerder was de ingenieur M. Caland doorgaans geen grote voorstander van allerlei werken op en langs de dijk. Maar hij kreeg niet altijd zijn zin. Het badhotel van Huisduinen wilde uitbreiden. De marine liet eveneens van zich horen. Op de kruin van de dijk werd tussen Kaaphoofd en Kijkduin in 1879 voor een bedrag van 2.892 gulden een gebouwtje met apparatuur geplaatst om de afstanden tussen vijandelijke schepen en de kustbatterijen te kunnen meten. Een verzoek van heel andere aard kwam in 1901: toen wilde de marine-jachtclub voor een roei- en zeilwedstrijd op 25 augustus de beschikking hebben over een deel van de zeewering. Dat lukte allemaal nog. Maar soms ging Rijks- Strandpret te Huisduinen met op het duin het badpaviljoen. Ansichtkaart uitgave C. Spruit, Den Helder, begin twintigste eeuw. NHA, collectie prentbriefaaarten Provinciale Atlas. 50 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 51