'Hooge ijsbergen op den Zeedijk tijdens de strenge winter in 1890Tijdens deze winter bevroor voor het eerst de Helderse haven. Foto A.C. Leijer, Den Helder. Collectie Helderse Historische Vereniging. ten westen van Kaaphoofd de golven over de dijk. Op diverse plaatsen moesten aan de binnenkant van de dijk noodzeilen worden gelegd. Caland was realist genoeg om de toestand van de dijk kritisch te bekijken.117 Ter hoogte van Huisdui nen had de zeewering nog zijn duinkarakter behouden en was dus extra kwetsbaar. Het was in feite slechts een zanddijk, nauwelijks veertig meter breed, die bij verdere achteruitgang goede voorzieningen nodig had. En in 1898 bleek tussen het Noordduinhoofd en het Kijkduinhoofd zeer weinig meer over van het strand dat daar twaalf jaar eerder nog voor de voet van de zeewering gelegen had.118 Losse steenstorting, paalwerken of basalt zuilen? Was de Helderse Zeewering eigenlijk wel goed bestand tegen het permanent aanwezige gevaar uit zee? De berm was aan de buitenzijde slechts versterkt door een grote hoeveelheid losse steen die voor de voet van de dijk over een laag Noordse steen was gestort. Gezien het steile onderzeese beloop was dit erg gevaarlijk, vooral nu de aanvallen van de zee heviger leken te worden. Bij stormen schoof de stortsteen nogal eens de diepte in. Om dit probleem te keren en te voor komen dat het water te hoog tegen de glooiing van de dijk opliep, werden opnieuw regels palen van 3% meter hoogte aan de teen van de dijk geslagen. Het vormde bij Rijkswaterstaat de gebruikelijke manier van kustverdediging, die bijvoorbeeld ook was toegepast op de (Rijks) Pettemer Zeewering in de jaren zeventig. Dat was in dezelfde periode waarin de Hondsbossche 117 NHA, tg. inv.nr. 711, brief 26-10-1896. 118 NHA, tg. 156, inv.nr. 707, stukken over 1882. DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 47

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 48