MONMKKNPJM Het 'Groot Amsterdamsch Kanaal door Noord-Holland voor de koopvaardij en Marine' (noorden rechts). Gravure door C. van Baarsel en zoon naar een kaart verstrekt door Jan Blanken. Uitgave wed. G. Hulst van Keulen, 1825. Westfries Archief, Hoorn. een kanalengraver.80 Tegelijk met de aanleg hiervan werd het schorrengebied ten zuiden van de Helder, het Koegras, drooggelegd en afgesloten met een zeedijk. Op aandrang van de Amsterdamse Kamer van Koop handel kwam echter het belang voor eigen handel bovenaan te staan, een argument dat ook door de ko ning werd ondersteund. Bij KB van 15 april 1819 werd het project ten zuiden van 't Zand doorgetrokken tot Amsterdam, waarmee de hoofdstad een rechtstreekse aansluiting op de Noordzee kreeg.81 De voordelen van zo'n kanaal waren voor Amsterdam aanzienlijk. Al jaren werd de handel van de hoofdstad geremd door de grote ondiepten in de Zuiderzee. Pampus was de meest beruchte zandplaat. Daar kwam nu een einde aan. We geven het woord aan een Engelse genieofficier die de waterstaatkundige toestand rond het Marsdiep merkwaardig goed had geanalyseerd: 'De Helder is het eenige punt van de kust waar diep wa ter is; en dit voordeel heeft men aan het daar tegen over gelegene eiland Texel te danken, omdat de zee, tusschen de kust en dat eiland vernaauwd zynde, een stroom vormt, die door schuring de zee diep houdt. Onmidde- lyk tegen over de Helder heeft men 100 voet water by 32 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 33