Gezicht vanaf het Wierhoofd op het Nieuwediep (l.) en Kijkduin, de Helder en de Noordzee. Pen- en penseeltekening door J. Andriessen, 24 mei 1809. NHA, collectie prenten en tekeningen Provinciale Atlas. grootste marinehaven van het koninkrijk. Om dat te verwezenlijken moesten wel de nodige voorzieningen worden getroffen, waaronder de bouw van een groot arsenaal en een grote werf. En een sterke fortengordel was nodig om het geheel te beveiligen. De plannen bleven voorlopig liggen, doordat Lodewijk Napoleon al binnen vier jaar moest aftreden onder druk van zijn broer, de keizer. Deze maakte Holland tot een integraal onderdeel van het Franse rijk. Maar Lodewijks plannen werden door zijn oppermachtige broer meteen weer opgepakt. Nederland onderdeel van het Franse keizerrijk De inlijving van Holland bij het keizerrijk betekende dat het door Napoleon in 1806 uitgevaardigde Con tinentaal Stelsel ook hier in alle gestrengheid werd doorgevoerd. Invoer uit Engeland was verboden en sinds 1810 werd door Franse douaniers scherp gecontroleerd op smokkel en fraude. Daarmee werd een havenstad als het Nieuwediep een 'onvrij territoir'.66 Het totale Nederlandse handelsvolume kromp in korte tijd in tot minder dan een kwart van dat van vóór 1780.67 Waterstaatkundig ging Nederland de zestiende inspectie vormen van de Franse Service des Ponts et Chaussées'. Deze dienst bestond sedert 1716 en was op militaire wijze georganiseerd, maar kon niet zondermeer in de Nederlandse verhoudingen worden ingepast. De Nederlandse waterstaat had immers meer met dijkbeheer en polders te maken dan met bruggen en wegen zoals in Frankrijk. Vandaar dat Franse ingenieurs hierheen kwamen om Nederland beter te leren kennen. Verder kreeg de centrale overheid een toezichthoudende functie over de lagere organen, lees: de waterschappen. Een centrale ambtelijke dienst ging zich daar mee bemoeien. Net als in Frankrijk zelf gingen de gedachten uit naar een verbetering van de infrastructuur. Aan toekomstmuziek was geen gebrek.68 En weer was Jan Blanken de man. Amsterdam kreeg in de plannen een kanaalverbinding met de Rijn om de stad van zoet water te voorzien; het IJ zou worden afgesloten, waarmee de stad werd bevrijd van de kwalijke invloeden van de Zuiderzee. Andere plannen voorzagen in de drooglegging van de Haarlemmer meer met 124 molens; in het noorden was een groot kanaal van Assen met de Eems geprojecteerd en tevens een verbindingskanaal van Eems en Weser.69 Verder moest er een stuw in de Lek komen en een dam in de Linge. Tot slot bepaalde de keizer dat route nummer 2 van het Franse rijkswegennet van Parijs naar Amster dam, met een verlenging naar de Helder, militair-stra- 28 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 29