/It 'Situatie Plan van den Helder met de polder Zoo als die zich bij den afiogt van den Armee in het jaar 1799 bevond'. RAA. De Engels-Russische invasie van 179955 Uit vooraanstaande Orangistische kringen in Londen hadden de Engelsen begrepen dat velen in de Bataafse Republiek niets liever wilden dan zich van de Fransen te bevrijden. Maar de 'Bataven' hadden zich indertijd vol overgave afgekeerd van de reactionaire Oranjes en hun Engelse vrienden. Toen de geallieerde troepen van Engelsen en Russen op 27 augustus 1799 in Noord-Holland aan land gingen, leek deze invasie aanvankelijk een succes te worden. De Helderse batterijen De Revolutie (later Kaaphoofd of Westbatterij) en de Ondeelbaar heid (later Prins Frederik of Oostbatterij) waren bij het bekend worden van de Engelse landingsvoorbereidingen versterkt tot een gezamenlijke vuurkracht van ruim tachtig stukken, meest zwaar geschut. Ze waren echter alle gericht naar de zeegaten; de landzijde was volledig onbeschermd. Door de geallieer de invasie tussen Callantsoog en Helder waren ze dan ook waardeloos geworden: de troepen kwamen immers over land! De Bataafse kanonniers vernagelden daarop het geschut en vertrokken. Helder viel als een gemakkelijke prooi in handen van de vijand. In het Nieuwediep gaf de Bataafse vloot zich zonder slag of stoot over. 'Erfprins' Willem, de latere koning Willem I, vestigde zich met zijn gezin tijdelijk in Helder. Maar de Frans-Bataafse legers hielden stand. Op 19 september mislukte een slecht voorbereide Russische aanval in de duinen van Bergen en de aanhangers van Oranje keken wel uit om iets te ondernemen zolang de uitslag van de strijd niet zeker was. Begin oktober besefte het Engelse opperbevel dat de invasie mislukt was. De winter stond voor de deur en een verdere opmars naar Amsterdam en Den Haag zat er niet meer in. Op 18 oktober werd een wapenstilstand bereikt waarbij het Engels-Russische leger een ongehinderde evacuatie verkreeg. Ook de erfprins vertrok weer. De troepen hadden intussen vreselijk huisgehouden in Helder. De havenwerken waren grotendeels vernield en de magazijnen van het Nieuwe Werk (op de Oostoever) geplunderd. Als afscheidscadeau brachten de geallieerde troepen nog een geladen oorlogsschip in de havenmonding van Nieuwediep tot zinken. 24 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 25