Kaart van het Nieuwediep met de 'vangdam' over het wad aan de oostkant van het Nieuwediep. Rechts het Nieuwe Werk. Anoniem, circa 1800. RAA. het Oude Veer (bij het tegenwoordige Anna Paulow- na) te benutten werkte niet. Het was er te ondiep en lag te ver uit de buurt. Dan het Nieuwediep? Amster dam had zich daar al eens tegen verzet, aangezien de stad niet wilde dat werfgebouwen, werkplaatsen, pakhuizen en andere voorzieningen buiten de eigen havens werden opgetrokken. Een nieuwe oorlog met Engeland (1780-1784), de vierde in successie, bood perspectieven. In 1780 ontwierp Laurens Brandligt, een Amsterdamse beurtschipper op Rouen, Bremen en Hamburg, een project om het vaarwater door het Zee gat van Texel te verbeteren.41 Als geen ander had hij de gronden en stromingen leren kennen en publiceerde zijn ideeën onder de klassieke titel Scylla en Charibdis om de gevaren van de doorvaart te karakteriseren. Hij pleitte ervoor om van het Nieuwediep een goede lig- en bergplaats te maken voor koopvaardij- en marine schepen. Zijn voorstel hield in om vanaf de zandbank de Harssens een leidam te leggen naar de westpunt van Wieringen, zodat het Amsteldiep afgesloten kon worden. Verder een tweede leidam vanaf de Wierin- gerwaard parallel aan de eerste. Zo zou (in open zee!) een veilig kanaal tot stand komen waarvan Brandligt verwachtte dat het door het tij op diepte werd gehou den. Naar aanleiding van zijn boekje werd op 20 april 1781 een brief gestuurd naar de Staten van Holland met een oproep om Brandligts voorstel uit te voeren. 38 Ibidem. 39 Aan de hand van oude zeemanskaarten, o.a. van Lucas Waghenaer, spoort men tegenwoordig historische wrakken op. Op het Burgzand, de vroegere Rede van Texel, zijn twaalf redelijk goed geconserveerde wrakken gevonden, waarvan er twee als cultureel erfgoed worden beschermd voor toekomstig onderzoek. Omdat ze door verandering van zeestromingen dreigen te ero deren zijn ze afgedekt met een mat van kunstmatig zeegras. (Met dank aan Menne Kosian van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed te Amersfoort). 40 Schoorl (1999 deel 2) 357-366. 41 Brandligt (1780). W Jt 1*1 Kf> DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 19

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 20