JMiU, /vWjgr gulden waren 1775 en 1776. En dan zijn de niet gerin ge kosten aan de Hollandse eilanden Texel, Wieringen, Vlieland, Terschelling, Marken en Urk nog niet eens meegerekend. Omdat het Noorderkwartier boven zijn quote was gekomen, dat is zijn aandeel in de uitgaven van het totale gewest Holland, betaalde het Zuider kwartier ingevolge de Hollandse Statenresolutie van 21 januari 1774 tussen '74 en '84 jaarlijks enige dui zenden mee.38 De maatregelen die toen zijn genomen en in de negentiende eeuw werden voortgezet, waren redelijk doeltreffend. Driekwart eeuw lang lijkt het vrij rustig te zijn gebleven aan de Helderse Zeewering dankzij de enorme hoeveelheden steen die met grote regelmaat aan de voet van de dijk zijn gestort. Bij recente peilingen zijn op sommige plaatsen lagen steen aangetroffen van meer dan tien meter dik! Laurens Brandligts ideeën over een beter Nieuwe diep Een oud probleem voor de scheepvaart kreeg na 1750 wel een (begin van) een oplossing. Vanouds wacht ten de zeeschepen een gunstige wind af of scholen bij stormweer en zware ijsgang op de Rede van Texel. Gezien de bijnaam 'Scheepskerkhof' was dit nogal riskant.39 Het zou beter zijn als ze niet langer hoefden te wachten in open zee. Vanaf 1757 is van Amsterdam se zijde een aantal jaren tevergeefs geprobeerd onder beschutting van de Hors een ligplaats te vinden in de Mokbaai. Vanwege de voortschrijdende aanhechting van de zandplaat aan de Texelse kust liepen de plannen op niets uit.40 Maar waar dan? Op een nieuw te zoeken plaats moesten ook reparaties mogelijk zijn, vonden althans schippers en Heldersen. Een idee om hiervoor Qosi&r &0 'Ulfi UlfiJ/ Oude Detail uit de kaart van de stromingen in het Marsdiep met het door Brandligt voorgestelde plan tot afsluiting van het Amsteldiep in combi natie met het graven van een kanaal in verlengde van het Nieuwediep om de stroom daardoorheen te leiden ter verruiming en verdieping van de haven en verbetering van de vaarweg voor kaag- en lichterschippers. Overgenomen uit Brandligt (1780), exemplaar in bibliotheek RAA signatuur 52F3. 18 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 19