Inleiding De Hondsbossche Zeewering gold geruime tijd als een van de schoolvoorbeelden van de strijd tegen het water en topprestatie van Nederlands waterbouwkundig vernuft. Maar in de jaren-30 van de vorige eeuw werd deze reputatie overschaduwd door de Afsluitdijk. Die verloor op zijn beurt zijn plek in het spotlicht aan de Deltawerken. Internationale paradepaardjes zijn momenteel zonder twijfel de de stormvloedkeringen in de Oosterschelde en de Nieuwe Waterweg, die geroemd worden als de meest indrukwekkende waterbouwkundige werken van Nederland. Maar dit alles neemt niet weg dat de Hondsbossche voor velen een met bijzondere herinneringen, stemmingen en emoties beladen plek is, die blijft trekken. In de weerzijde van deze uitgave schildert Frans Buissink met woorden een veelkleurige impressionistische aquarel van die kant van 'De Dijk'. De insteek van deze kant van dit 'keerboekje' is een andere.1 De Hondsbossche en Pettemer Zeewering vormen tegenwoordig een kunstmatige kaap in de Noord-Hollandse duinenkust. De met basalt, basalton® en asfalt verdedigde dijk herbergt een van de rest van de zanderige kust afwijkende flora en fauna. Achter de Zeewering ligt de Harger- en Pettemerpolder. Dit weidelandschap met een uit de middeleeuwen daterende verkaveling is een Natura-2000 gebied en geselecteerd als een van de klimaatbuffers van Nederland. Natura 2000 vormt een samenhangend netwerk van natuurgebieden in de Europese Unie met als doel behoud en herstel van bedreigde soorten en hun leefgebieden. Het bekendste en meest bijzondere onderdeel van het gebied zijn De Putten. Het gaat om plassen vlak achter de Hondsbossche Zeewering bij Camperduin gevormd door kleiwinning ten behoeve van de dijk. Door onder de Zeewering doordringende zoute kwel is hier een bijzondere zoutminnende vegetatie te vinden. Dergelijke zilte binnendijkse gebieden zijn tegenwoordig zeldzaam. De Putten vormen tevens een pleisterplaats en broedlocatie van vele vogelsoorten. In deze bijdrage worden beide milieu's in historisch perspectief geplaatst. Allereerst buigen we ons over de historie van de Hondsbossche Zeewering. Welke waterbouwkundige technieken zijn hier in de loop der eeuwen in de strijd tegen de Noordzee toegepast? En waarom en wanneer kreeg de Zeewering zijn huidige aangezicht als kunstmatige rotskaap? Dankzij diverse uitgaven van de Vrienden van de Hondsbossche over de geschiedenis van de dijk kan relatief eenvoudig een antwoord op deze vragen worden gegeven. Anders ligt het met brakke milieu van het achter de dijk gelegen gebied. Over de geschiedenis van De Hondsbossche Zeewering met het in 1921 gestrande slagschip 'Prince George' en de Harger- en Pettemerpolder vanaf het Camperduin, 1929. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard. 1 'Keerboek' is een oude archiefterm voor een deel dat eerst gewoon van voor naar achter, maar daarna van achter naar voor is volgeschreven. Papier was duur en als het deel niet vol was gekomen bij het eerste gebruik, kon het op die manier nog voor een ander doel worden ingezet. Rots in de branding? 5

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 7