verleden ook was, altijd kampten de poldertjes achter de dijk met zoute kwel. De eerste berichten, of beter klachten, over het brakke water dateren uit de 17e eeuw. Eeuwenlang prevaleerde het landbouwbelang en werd met behulp van speciale afvoersloten en molentjes getracht het zoute water zo snel mogelijk weg te werken. Na de Tweede Wereldoorlog kwam hier verandering in door Natuurmonumenten, dat De Putten had verworven. Deze organisatie liet duidelijk haar invloed gelden. Voor het polderbestuur was dat wennen. Het kreeg te maken met een grote, professionele en kapitaalkrachtige organisatie, die er geen moeite mee had zelf contact te leggen met bijvoorbeeld NHNK en de provincie. De kleine Harger- en Pettemerpolder holde dan in feite achter de ontwikkelingen aan. De invloed van Natuurmonumenten betekende dat er er relatief vroeg aandacht voor het bijzondere aquatisch milieu in de polder kwam. De benadering van water als ecosysteem, waarbij het gaat om het creëren van een goed leefmilieu voor flora en fauna, werd in de jaren-80 van de vorige eeuw de norm. Na de omvorming van de zoute Zuiderzee in het zoete IJsselmeer begon US met een actief beleid gericht op het terugdringen van de verzilting in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. De boezemsystemen werden daartoe royaal met IJsselmeerwater doorgespoeld. Dit leidde wel tot het teruglopen van de variëteit van plant- en diersoorten. Het moest anders, zeker in gebieden met een bijzondere natuur. De Lei-, Harger- en Pettemerpolder zijn uitstekende voorbeelden van het na 1980 ingezette beleid gericht op het behouden van 'gebiedseigen water'.57 Het voor West-Europa behoorlijk unieke 'binnendijks brak' achter de Hondsbossche Zeewering is op 17 februari 2010 officieel aangewezen als het Natura 2000 gebied Abtskolk en De Putten. Bij de Abtskolk gaat het om een in de jaren-70 gevormde plas door kleiwinning voor de Zeewering in de Zijpe en Hazepolder. Het gebied omvat tevens een groot deel van de Vereenigde Harger- en Pettemerpolder en heeft een totale oppervlakte van ruim 600 hectare. Het beheer is in handen van Natuurmonumenten (De Putten en Hargerpolder) en Staatsbosbeheer (Abtskolk). De meest kenmerkende eigenschap is de zoute kwel van de Zeewering in combinatie met de zoete kwel uit het duingebied waardoor zout- zoetgradiënten voorkomen die de bijzondere vegetatie bepalen. In De Putten bevat het water 6.000 milligram zout per liter, in het zuidelijk deel van de polder is dat slechts 500 milligram. Vanuit 'Den Haag' ligt er dan ook een opdracht aan de huidige waterbeheerder, het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, om dit uitzonderlijke 'zwak-brak' watermilieu te handhaven.58 Abtskolk en De Putten en ook het Hargergat vormen tevens provinciale 'Waterparels' met een bijzondere waterkwaliteit. Het Waterplan 2010 2015 Noord-Holland voorziet in een investering van 453.000 euro in vernatting na grondverwerving binnen Abtskolk en De Putten. In oktober 2012 stelden Gedeputeerde Staten bovendien 140.000 euro beschikbaar voor een plan van Staatsbosbeheer om de oude duinbeek het Hargergat te herstellen. De uit duinrelletjes en greppels bestaande bodem is overwoekerd en dichtgegroeid waardoor zeldzame en in het kader van Natura 2000 beschermde planten het moeilijk hebben. Staatsbosbeheer wil daarom de beek open en schoon maken. Het werk aan het Hargergat wordt naar verwachting in maart 2013 voltooid. Alles bij elkaar is het beleid helemaal gericht op de "instandhouding van het huidige brakke karakter en van de bestaande hydrologische gradiënt (kwelverschillen)", zoals US het al in 1986 formuleerde. Luchtfoto van de werken tijdens het op Deltahoogte brengen van de Hondsbossche, april 1978. Op het strandhoofd het wrak van de Engelse slagkruiser 'Prince George'. Achter de dijk de waterpartijen van De Putten. Foto K.L.M. Aerocarto. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, 57 Borger, Bruines (1994), 137. Heerhugowaard. 58 www.natura.2000.nl; Waterbeheersplan 2010 - 2015. 34 Rots in de branding?

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 36