Dit plan hield opdeling van de Harger- en Pettemerpolder in een 'zoet' gedeelte van 275 ha. en een 'zout' deel van 120 ha. achter de Zeewering in, waar het natuurbelang prevaleerde. Dat zoete deel moest van water worden voorzien uit allereerst het Hargergat - dat was mooi zoet drangwater uit het Schoorlse duin - en als dat onvoldoende opleverde de Hargervaart. Hiertoe zou een nieuw inlaatpunt bij de Slapersluis met aanvoersloot tot de Kleiweg worden gemaakt met een tweede Bosmanmolentje om het de polder in te malen. Ook de afvoer moest worden aangepakt om de doorspoeling te verbeteren. Het hoofd Afdeling Voorbereiding en Planning van Het Lange Rond G.A. Oud gaf in de krant aan dat dit het maximaal haalbare was en dat de Hargerpolder: voor agrarische bedrijfsvoering altijd beperkingen [zal] houden. In dit gebied is het uitgesloten dat er ooit zoet water zal komen. Daarvoor is de zoute kwel uit de Noordzee te groot, alsmede de zoute nevel die over de zeewering komt"5 De aanwezige boeren waren op één na allemaal voor dit plan. Tenslotte werd gehamerd op goed slootonderhoud en zuinige omgang met zoet water. Beregenen zou niet gaan en ook moesten de ingelanden niet zelf schotten gaan openen en sluiten, want dan liep alles in het honderd. Het plan werd in 1982 uitgevoerd. De kosten bedroegen ruim 75.000 gulden, waarvan US 25.000 gulden betaalde. In 1986 probeerde Het Lange Rond nog eens van US een bijdrage te verkrijgen voor de verziltingsbestrijding. Het kreeg nul op het rekest. US had geen taak in de polderwateren. Het was bovendien niet gewenst dat gestreefd werd naar stevige doorspoeling van de polders achter de Hondsbossche. In het Provinciaal Waterkwaliteits plan waren die immers aangewezen als 'ecologisch aandachtsgebied' en dat vereiste "instandhouding van het huidige brakke karakter en van de bestaande hydrologische gradiënt (kwelverschillen)", aldus het hoogheemraadschap in Edam.54 Was het water uit het Hargergat 's zomers een voordeel, 's winters was in natte perioden soms het tegenovergestelde het geval. Dan kwam het water uit de duinen vaak niet gelegen. Daarom was er een duiker in de Heereweg-Slaperdijk aanwezig om het desgewenst in de Hargervaart te kunnen lozen. De in de jaren vijftig aangelegde 100 meter lange duiker met een diameter van slechts 30 cm. verkeerde in 1992 in slechte staat en omdat hij zelden werd gebruikt gaf NHNK - dat verant woordelijk was voor de Slaperdijk - in overweging aan Het Lange Rond om hem weg te halen. Voorlopig liep het nog geen vaart, pas in 1997 kwam dit in een stroomversnelling. Afsluiting van de duiker betekende dat het gemaal van de Hargerpolder alles voortaan moest wegmalen. Er waren hiervoor verbeteringen aan het afvoertracé nodig. Het in 1982 geplaatste Bosmannetje kon meteen verwijderd worden, het had nooit dienst gedaan omdat het Hargergat, mits goed geregeld, ook 's zomers steeds voldoende zoet water had opgeleverd. Bijkomend voordeel was verbetering van de doorstroming in de polder en het feit dat er meer 'gebiedseigen' water langs de binnenduinrand behouden bleef en dat was gunstig voor natuur en milieu.55 Toch maakte de gemeente Schoorl bezwaar, de doorspoeling van de Hargervaart viel weg als de duiker werd gesloten. Een particulier wees op de betekenis van de duiker voor de vismigratie. Op het voor de waterkwaliteit in de Hargervaart verantwoordelijke US maakte dit geen indruk. De duiker werd hoe dan ook zelden gebruikt en die had nooit een echte taak gehad bij het doorspoelen van de vaart. Hier kwam bij dat Schoorl op de Hoogtekaart van de Harger- en Pettemerpolder. Bruin: tot 1,6 m. - NAP, donkergroen: ca. 1,3 m. - NAP, lichtgroen: ca. 0,8 m. - NAP, lichtblauw: ca. 0,5 m. - NAP, donkerblauw: tussen NAP en 0,7 m. NAP en wit, rood, oranje en geel oplopend tot 35 m. NAP. RAA, AWLR inv.nr. 1683. 53 Alkmaarsche Courant, 19-9-1981. 54 AWLR inv.nr. 1683. 55 Ibidem, inv.nr. 1689; Alkmaarsche Courant, 6-3-1998. 30 Rots in de branding?

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 32