2 X De "verzouting" werd veroorzaakt door lekkage van de kade met een daarin gelegen duiker langs de kuilen beoosten de Dromerdijk. Besloten werd het bestuur van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche officieel te verzoeken de nodige reparaties te laten uitvoeren. Afdoende waren die niet afgaande op herhaalde klachten in latere jaren. In augustus 1820 volgden maatregelen om het "varswater" uit het Hargergat met duikers in wegen en dijkjes naar de Leipolder te krijgen en de doorstroming in de Pettemerpolder te verbeteren. Bovendien werden landerijen vlak achter de Zeewering van greppels voorzien om daardoor het kwelwater van door de Hondsbosch Zeewering uijt die landen, ende polder te weren, en dat water een andere leijding te geven".31 Helaas kunnen we de ontwikkelingen gedurende de rest van de 19e eeuw niet goed volgen omdat het archief van de in 1866 officieel gefuseerde Vereenigde Harger- en Pettemerpolder onvolledig is overgeleverd. Uit het archief van de Hondsbossche blijkt wel dat de polder in 1877 probeerde de zoutwatersloot over te nemen tegen een tegemoetkoming van 1.000 gulden van de kant van het hoogheemraadschap. Na enige onderhandelingen ging de polder akkoord met 750 gulden onder aftrek van de helft van de kosten van een jaar eerder aan de sloot en een duiker uitgevoerde werken.32 31 Ibidem, 31-7 en 28-8-1820, 1-4-1823, 6-7-1824. 32 AHH inv.nr. 735. m De zandmennerij in het Hargergat aan het zuideinde van de Slaperdijk. Detail uit de kaart van de Hondsbossche door Spruytenburgh, 1730. Regionaal Archief Alkmaar. Rots in de branding? 21

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 23