De lekke Zeewering Het binnendijkse watermilieu in historisch perspectief Geen enkele dijk is waterdicht. Ze lekken allemaal in meer of mindere mate, zowel dóór het dijklichaam als via de ondergrond. De huidige natuur achter de Hondsbossche wordt door die zoute kwel bepaald. Tegenwoordig wordt het bijzondere brakke milieu positief gewaardeerd. Maar nog niet zo lang geleden lag dat totaal anders. Het zoute water was schadelijk voor de landbouw, het vormde een probleem, men wilde er vanaf. Wanneer duiken de eerste gegevens op over de zoute kwel? En hoe pakten de besturen van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en de achter de Zeewering gelegen Pettemer- en Hargerpolder dit probleem aan? 'Stinkent, brack ende ondrinckbaar' Zout, brak en zoet in de 17e en 18e eeuw De kaart van Adriaan Anthonisz. van de derde bedijking van de Zijpe uit 1572 toont een grote waterpartij achter de Zeewering, de Leie. Die was ontstaan tijdens de Sint Elizabethsvloed van 1421 en eigendom van de abdij van Egmond. We weten dat de bewoners van Petten, Groet, Camp en Warmenhuizen in de Lei visten en jacht maakten op vogels. De eigenaar van de Lei, de abdij van Egmond leed hierdoor schade, en na een proces werd de stroperij in 1473 verboden.15 Henk Schoorl heeft aangetoond dat Anthonisz. de situatie bij Petten niet zelf opnieuw inmat, maar dat hij zich baseerde op oudere kaarten. We zien in feite de situatie tussen 1550 en de Allerheiligen vloed van 1570 met enkele aanvullingen, met name de in 1571 aangelegde Nieuwe Slaper.16 Adriaan Anthonisz. tekende ook enkele met water gevulde meertjes direct achter de Zeewering op zijn kaart in. Het gaat om met water gevulde putten gevormd door de winning van specie ten behoeve van de Hondsbossche. Deze putten stonden in verbinding met de Lei. Heel opvallend is het molentje pal achter de Zeewering aan de rand van een dijkput. Het is gissen, maar in het licht van de latere ontwikkelingen zou het heel goed om een watermolen kunnen gaan waarmee het zoute kwel- en lekwater werd weggemalen. Door de Allerheiligenvloed werd de zojuist beschreven situatie totaal overhoop gegooid. De Zeewering begaf het op diverse plekken en werd totaal vernield. Het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche dichtte de gaten en liet in 1571 nieuwe Slaperdijken aanleggen en in 1577 een nieuwe inlaagdijk. Aan het einde van de 16e eeuw was er echter alweer zoveel kust verloren gegaan, dat deze nieuwe dijken onderdeel van de Zeewering zelf waren geworden. Hierdoor werd landinwaarts de aanleg van andere slaperdijken noodzakelijk. In 1614 kwam dwars door de Lei een dergelijke Nieuwe Slaper of Dromer tot stand. Deze liep van de Schoorlse Zeedijk naar de ondertussen tot duin verstoven Inlaag van 1577.17 Hierdoor ontstond een driehoek omgeven door de Wakerdijk, Oude Schoorlse Zeedijk en de Dromer. In dit gebiedje werd in de loop der tijd veel grond afgegraven voor dijkwerken. Een kaartje van de Zijpe uit circa 1650 toont een "Sout Sloot" in deze verloren hoek. Kennelijk werd hierdoor het brakke water uit de kleiputten afgevoerd.18 Het volgende kaartbeeld dateert uit 1665. Het gaat om de grote kaart van de Zijpe door Jan Dirksz. Zoutman. Helaas is de toestand achter de Hondsbossche slechts in grote lijnen aangegeven. Maar toch maakt de kaart duidelijk dat tegen deze tijd de Lei was drooggemaakt.19 Later wordt onderscheid gemaakt tussen de Oude Lei vlak achter de Zeewering en de Nieuwe of Lage Lei.20 Dit laatste poldertje werd in 1665 bemalen door een wipmolentje. Helaas is momenteel onbekend rff-fiyf,* i- 'T— 't De Zeewering met het meertje de Lei of Leij met dijkputten, circa 1560. Aan de rand van een van de putten is een wipmolentje ingetekend. Kopie naar de kaart van Adriaen Anthonisz. van de derde bedijking van de Zijpe opgenomen in de notulen van de vergadering van hoofdingelanden van de Hondsbossche van 6 mei 1862. Regionaal Archief Alkmaar. 15 Sieuwertsen (1997), 5; idem, (1998), 20. 16 Schoorl (1982), 1-3, 9. 17 Ibidem, 10, 12-14. 18 Van Nes, Van Loo (2005). 19 Van Nes, Van Loo (2006), 23-24. 20 Door het landinwaarts verleggen van de Zeewering was reeds begin 19e eeuw niets meer van de Oude Lei over. Rots in de branding? 15

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 17