Die "lange reeks van jaren" bleek uiteindelijk minder dan twee decennia. In 2004 werden de Hondsbossche en Pettemer Zeewering aangemerkt als 'zwakke schakel'. De enkele jaren terug overleden heer Zuidweg maakte dat nog mee. En anno 2012 staat de zoveelste reconstructie in de ruim zes eeuwen omvattende historie van de Zeewering voor de deur. Zand en strand gaan opnieuw de kern van de defensie tegen de Noordzee vormen. De werken gaan naar verwachting september volgend jaar van start. Het basalt en beton van vader en zoon Van Foreest heeft zijn dienst bewezen en is na anderhalve eeuw passé. Basalt, Basalton® en asfaltbeton1 Bij Doornikse steen gaat het om een afzettingsgesteente. Basalt is daarentegen een vulkanisch stollingsgesteente. De bij de afkoeling van lava optredende krimp doet de regelmatige verticale en meestal zeskantige zuilen ontstaan. Het hoge soortgelijke gewicht in combinatie met de regelmatige vorm maakt het materiaal zeer geschikt voor oever- en dijkbekledingen. Het in de jaren na 1870 aan de Hondsbossche gebruikte basalt was afkomstig uit de Eifel. Als gevolg van de grote vraag uit Nederland voor waterbouwkundige werken organiseerden een serie Duitse steengroeven en een consortium Hollandse handelaren zich in 1888 in de Basalt AG. Deze bestaat nog steeds en exploiteert groeven tot in Rusland en Algerije toe. Het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en nadien NHNK waren zeer goede klanten van de Basalt AG. Tussen 1920 en 1940 werd er alleen al 120.000 ton stortsteen verwerkt. De eigen haven achter de Hondsbossche in de Leihoek met werkspoor was dus echt geen luxe. Na het betonnen hoofd van dijkgraaf Pieter van Foreest werd dat materiaal voorlopig niet meer gebruikt aan de Hondsbossche op de aanleg van betonnen golfbrekers in 1933 na. Pas tijdens de Tweede Wereldoorlog komen we weer beton tegen in de vorm van uit dit materiaal vervaardigde zetzuiltjes. In 1940-1945 plaatsten de dijkwerkers 390 vierkante meter betonzuiltjes. Problemen met de aanvoer van basalt uit Duitsland tijdens de oorlogsjaren zullen hier wel debet aan zijn geweest. Basalton® - een gedeponeerd handelsmerk van Holcim Coastal Limited - werd in 1975 voor het eerst toegepast bij de oeverbekleding van de Rotterdamse Waterweg. Dit materiaal werd ontwikkeld door ing. J.A. Kant. Het gaat om de betonnen variant van basalt met een vergelijkbaar uiterlijk. Grote voordeel is dat Basalton® machinaal gezet kan worden. Nadat de Hondsbossche Zeewering in 2004 was aangemerkt als 'zwakke schakel' werd de grasmat onder de kruin vervangen door geprofileerde Basalton® elementen om de golfoploop tegen de dijk af te remmen. Een ander 'nieuw' materiaal is asfalt. In 1938 werd een eerste proef genomen met een hoofd van de zeewering van Delfland waarbij de holten tussen losse stortsteen werden volgegoten met gietasfalt. Op deze manier kon men na de Tweede Wereldoorlog de vele vernielde strandhoofden snel en goedkoop met een losse storting repareren. Zogenaamd dicht asfaltbeton - een mengsel van bitumen, zand, grind en vulstoffen - is volledig waterdicht en zeer geschikt voor dijken die het regelmatig flink te verduren hebben. Asfaltbeton brak door na de Ramp van februari 1953. Er wachtten daarna vele kilometers dijk op herstel en toen vormde snel machinaal aan te brengen asfaltbeton een uitkomst. Bij de verhoging van de Hondsbossche tot Deltahoogte in 1977-1980 werd het buitenbeloop boven de zwaar belaste basaltglooiing afgewerkt met een tot 30 centimeter dikke laag asfaltbeton of 'waterbouwkundig asfalt'. 1 Kader gebaseerd op Van der Flier (1946), 192, 198; Messchaert, (2007), 9; Huitema (1947), 47-54, 144-145; Van Loo, Van Loo-Mulder (2006), 49; Leidraad (1984); Schilstra (1981), 44-46. Recent op de Zeewering aangebracht geprofileerd basalton. Foto Frans Buissink, 2012. 14 Rots in de branding?

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 16