Als De Dijk je dagelijks werk is De argeloze toerist die elektrisch fietsend, windje in de rug over de De Dijk zoeft, zal denken: Die ligt er mooi bij. Daar hebben ze voorlopig geen omkijken naar. Maar de geregelde bezoe ker weet wel beter. Er zijn altijd handen aan De Dijk. En even buiten Petten ligt de werf van het Hoogheemraadschap, een opvallend terrein, met een grote werkplaats en rondom imposante bergen steen. Dat zal er niet voor de show liggen. De werf is het domein van Minze, als sinds 1986 werkend aan zijn Dijk. Minze van der Zee heet hij voluit en hijzelf vindt dat zo'n naam geen toeval kan zijn. Begon destijds als steenzetter, is tegen woordig 'teamleider', wat ze ergens op een kantoor netter vinden klinken dan ploegbaas. Minze vindt dat hij mooiste baan ter wereld heeft. Elke dag houdt hij De Dijk in de gaten. Zeker na een storm is grondige inspectie hard nodig. "Dan kunnen er zomaar wat stenen uit de dammen gevlogen zijn". Wie de storm niet kent, zal zich verbazen over dat 'uitvliegen' van stenen. Na elke storm ligt De Dijk bezaaid met keien, hoog tegen het talud op. De zee loert voortdurend op dit brutale stuk hinder, probeert onder de strekdammen door te kruipen, het onderliggende zand weg te zuigen en dat verdraaide stuk rotskust te ondermijnen. Dat doet de zee met alle rotskusten. Gaten in de strekdammen moeten zo gauw mogelijk gedicht worden. Dan gaan de mannen van Minze aan het werk. En dat is een vak. Minze kan je uitleggen dat de ene basalt de andere niet is. Ze zijn er in maten. De hoekige zuilen ontstaan in het binnenste van een vulkaan, waar het basalt in gelijkmatig vormen kristalliseert. Daarbuiten stolt vloeibare basalt tot grote onregelmatige brok ken. De zuilen werden in Poolse basaltmijnen met springstof op een hoop geblazen en vervolgens door slecht betaalde steenhakkers in verschillende maten gehakt. Een berenwerk. De langste van zestig centimeter, dat zijn de 'koppers', legt Minze uit. Die worden op de kop van een strekdam gezet, en zijn het best bestand tegen branding en stromingen. De kleinere maten maten worden in de rest van de strekdam toegepast. Gesorteerd liggen ze op grote hopen op de werf. Nieuwe aanvoer is er niet. Zuilvormige basalt formaties zijn aardkundige kunstwerken en mogen niet langer zomaar opgeblazen worden. Basaltzuiltjes worden vervangen door het kunst matige basalton. Goed spul om mee te werken en De Dijk wordt geveegd. De Dijk 33

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 35