hoe je voorover kunt leunen in die taaie lucht stroom vanuit het westen. De gladde dijk werkt als een venturi die de luchtaanvoer vanuit zee samen perst en dan op de kruin de regels van Beaufort aan zijn laars lapt. Vliegeraars weten dat ook. Er zijn weekends dat het op de kop van De Dijk bij Camperduin een bonte boel is in de lucht. Vliegers als olifanten zo groot, bont en kleurig als clowns, dansen in de lucht. Sport, kunst en natuur komen er samen in een ongeregisseerd luchtballet. Een ballet van een heel andere orde was de Monstergolf. Georganiseerd door mensen van De Karavaan. Op 15 juli 2012 zaten er weer net als vorig jaar bijna duizend mensen op klapstoeltjes op het asfalt van De Dijk. In formatie. Geholpen door moderne communicatiemiddelen, lieten die mensen zich steeds in ander formatie dirigeren. Zo beeld den ze een monstergolf uit, onder zeevarenden beter bekend als freakwave, één plotselinge, zeer hoge golf die zeilers, surfers, badgasten of dijk- bewakers kan verrassen. Rollebollend basalt Het harde, zwarte basaltsteen van de Hondsbossche en andere zeedijken is een onversneden product van vulkanische oorsprong. Bij uitbarstingen stroomde het als vloeibaar steen naar het oppervlak, waar het afkoelde en kristalliseerde in die typische zeskantige zwarte zuilen. Soms zijn er basalten te zien met vijf of zeven kanten. Je hoeft zo'n zuil maar in stukjes te hakken om basaltblokken van de gewenste maat te krijgen. Ze lijken onwrikbaar vast te zitten op de dijk en de strekdammen. Maar de kracht van westerstormen mag niet onderschat worden. Als het echt loos gaat, worden de basalten door het natuurgeweld losgewrikt. Bij zulke stormen van windkracht 9 of meer, ben ik altijd aan De Dijk te vinden. Het is een romantische sensatiezucht die ik van huis uit heb meegekregen. Thuis hielden we van onweer, hagel, uitslaande brand en storm. Verder waren het brave mensen met kantoorbanen. Toen ik kleine kinderen had, nam ik ze ook altijd mee om ze heel educatief de krachten van Moeder Aarde te laten voelen. Ook zij hebben dit sensatiegen geërfd. Bij die stormen hield ik ze goed vast, anders waaiden ze weg. Op een keer was de wind zo hard dat ik een basaltzuiltje van zo'n 30 centimeter tegen het talud van De Dijk zag oprollen, omhoog. Het vervulde me met ontzag. Als ik hoor van plannen om een luchthaven in zee aan te leggen, denk ik nog weleens aan dat omhoog rollende zuiltje. Die plannenmakers hebben echt geen idee. 32 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 34