mogen, hijsen ze zich over de dijk op het juiste moment als het tij de strekdammen bloot legt en gunstig is voor de vis. Zulke mannen kunnen je urenlang versteld doen staan met hun kennis over soorten aas, de gedragingen van schol, poon en harder en de nukken van het water rond de Hondsbossche. Of je dat nog spelen kunt noemen? Voor nog weer een ander type visser is De Dijk een handige bootjeshelling. Op dagen dat de zee zich redelijk koest houdt, zie je ze her en der op zee drijven, hengels overboord. Ze zijn lid van een speciale bootvisvereniging, 't Hontbos. Met een trekker lanceren ze hun scheepjes vanaf een trailer. Als landrot denk ik weleens: je moet maar durven met zo'n notendopje op de woelige baren. Maar het schijnt dat de vangsten dubbel en dwars de moeite waard zijn. Hun visgebied is erg gevarieerd met, volgens de mannen zelf, een paar goede stekken. Zoals de Oude Rijndijk, restanten van een verdron ken zeewering uit de vijftiende eeuw. De resten van verdronken dorpen uit die tijd. En de Pettemmerplaat, een ondiep keileemgebied onge veer drie kilometer uit de kust voor Petten. Veel vis is er ook te vinden rond wrakken en die liggen er genoeg. Daar heb je als vogeltjesman toch geen idee van. Goed dat er kerels zijn die weten wat er onder water te beleven valt. ken eropuit alsof ze een persoonlijke oorlog uit te vechten hebben met de elementen. In waadbroek, behangen met emmers, een zitmeubel annex spullenkast, hengelstandaards, en gewapend met hengels ter waarde van een klein burgermansver- M^dHtaAÉiiÉi T Ji - va* f Vissen langs De Dijk. Winterwandeling. 30 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 32