7 _L vorige eeuw werd de plassen groter gegraven om nog meer vogels te kunnen herbergen. Ook het omliggende polderland is inmiddels beschermd vogelgebied geworden, waar 's winters vooral ganzen en smienten van profiteren. De Dijk is een comfortabel uitzichtpunt over dit vogelgebied waar het hele jaar door wat te zien en te beleven valt. Het voorjaar De Putten en omgeving zitten nog vol ganzen en smienten die wachten op de tijd dat ze in hun broedgebieden in het hoge noorden terecht kunnen. Elke dag zijn weer andere groepjes van vogels te zien, die op reis zijn naar het noorden. De Putten zitten in hun reisschema als een gere nommeerde pleisterplaats. Veel geziene gasten zijn: kieviten, scholeksters, bonte strandlopers, goud plevieren (nu al in zomerkleed met zwarte buik), zwarte ruiters, tureluurs, slobeenden, wintertalin gen, watersnippen en steenlopertjes die bij hoog water als de steendijk onder water staat, overwip pen om hier even te rusten. Vanaf een hekplaatje worden ze beloerd door een smelleken, een kleine, maar snelle valk, gespecialiseerd in strandlopers en aanverwanten. Soms is er even grote paniek als het snelste dier ter wereld er zich vertoont: de slecht valk, groot en sterk genoeg om een flinke eend te grijpen. De Putten worden ook elk voorjaar aangedaan door visarenden op weg naar hun broedgebieden in Schotland of Scandinavië. Waar het water het diepst is, zit grote vis, die ze in een spectaculaire duikvlucht uit het water grissen. Ook aalscholvers, in het voorjaar getooid met witte kop en witte dijen, komen hier vissen. In maart raakt de vogelbevolking gemengd. Soms zit het er vol met de bontgekleurde bergeen den. De grutto's die er neerstrijken zijn deels op doorreis, deels op zoek naar een geschikt broed- territorium in de omgeving. Later worden ze nog eens gevolgd door grote groepen rosse grutto's die vanuit West-Afrika op weg zijn naar Noord- Siberië. Ook de kluten die er met maaiende snavel bewegingen op kreeftjes jagen in het ondiepe water zullen niet allemaal hier blijven, maar deels verder trekken. Kluut. 24 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 26