Kosmisch waarnemingspunt De Dijk loopt van zuid naar noord, of andersom, weten vogels en vlinders, en dat is ook een handi ge positie voor kosmische waarnemingen. Op zomeravonden kun je er het prachtige moment meemaken, dat in het westen de zon achter de Noordzee ondergaat, terwijl op nagenoeg zelfde moment in het oosten de volle maan opkomt. Op een wolkenloze avond is dat bovenop De Dijk prachtig te zien. Zon en maan kleuren allebei rood, want hun licht wordt gefilterd door de atmosfeer. Hoe meer waterdamp in de lucht hoe roder hun licht schijnt. Al is de oorzaak niet altijd alleen maar waterdamp. Als er bij windstil weer of bij sterke zuidenwind veel stof in de lucht zit, heeft dat hetzelfde effect. Hier gaat de zon twee keer onder Het hele jaar door is De Dijk is een comfortabel theater voor het genieten van zonsondergangen. Hier staat niets in de weg dat het uitzicht zou kunnen belemmeren. Je hoeft er geen speciale strandstappers voor aan te trekken. Je kunt het desnoods op je pantoffels redden, want het talud is geasfalteerd en wordt door wind en zout water schoon gehouden. Kijk in de krant of op internet hoe laat de ondergang verwacht wordt en hou er rekening mee dat zulke gegevens vaak gebaseerd zijn op de zonsondergangtijden in het centrum des lands. Op de Hondsbossche is altijd alles anders: het weer, maar ook de bewegingen van de hemel lichamen zijn hier al gauw een kwartier vertraagd. De mooiste zonsondergangen maak je mee bij nevelig weer of wanneer er windveren in de lucht zitten. Die zorgen voor uitbundige kleurenfees ten. Maar als je Het Moment wilt meemaken is een heldere hemel gewenst. Dan maak je kans de befaamde groene flits te zien. Een merkwaardig staaltje van atmosferische toverkunsten. Als het allerlaatste puntje van de rood aangelopen zon achter de horizon van de Noordzee wegzakt, is er even een helgroene flits te zien, een lichtpunt dat maar twee seconden aanhoudt. Het is het groen licht in het spectrum van de zon dat een hogere frequentie heeft, een kortere golflengte en daarom langer dan het rode licht door de atmosfeer heen mee kan buigen met de kromming van de Aarde. Het leuke is dat je dat op De Dijk twee keer kunt meemaken, als je snel bent. Als je onmiddel lijk na de flits de trap oprent naar het hoogste punt van De Dijk, haal je als het ware de zon weer even in en zie alles nog een keer gebeuren. Vaak gaat het grootste kleurenfeest pas na zons ondergang gebeuren. De dalende zon beschijnt nog lange tijd atmosfeer, wolkenslierten en nevels en dat levert zeker nog een half uur kleuren op die in geen enkele aquareldoos te vinden zijn. Als in het oosten de volle maan opkomt, gaat bijna gelijktijdig de zon onder in het westen. De Dijk 21

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 23