>1 Vlinders in de luwte De kruin is ook de beste plek om flora en fauna van de dijk te genieten. Het is een interessant grensgebied tussen zoute wind en zoete luwte. Aan de landkant is het in de zomer een heel gefladder van vlinders, meest bruine zandoogjes, hooibeest- jes en argusvlinders die hier elkaar ontmoeten en er hun eitjes leggen. Je ziet er zelfs nachtvlinders, zoals de gammauil, die hier ook op klaarlichte dag actief is. Je voeten in het gras jagen langpoot muggen op, die hier buiten lang niet zo verontrus tend zijn als binnenshuis. De vrouwtjes, uitgerust met een vervaarlijk ogende legboor, die je voor een angel zou kunnen aanzien, prikken hier hun eitjes in de grond, waar later de beruchte emelten uitko men, de larven, in het boerenland schadelijk voor het gras, maar hier dagelijkse kost voor spreeuwen. Zwaluwen en torenvalken Er vliegt veel klein grut aan de luwe kant. Het leuke van de hoge kruinpositie is, dat je van boven af op de vliegende zwaluwen kunt kijken, die hier jagen op het grut. De glanzend zwarte bovenkant van een boerenzwaluw is een lust voor het oog. Het hoge wandelpad is een stukje van het navi gatiesysteem voor veel vogels op trektocht van of naar hun broedgebied. In voor- en najaar zijn er periodes dat er vlinders van een geheel andere orde langs vliegen. Het zijn de vrolijke witte stuitjes van tapuiten die hier soms met tientallen per dag langskomen. Ze houden van de dijk waar allerhan de dierlijke hapjes te vinden zijn en genoeg hoge uitkijkposten. Zelfs de betonnen woestijn aan de zeekant schijnen ze leuk te vinden. Ze houden wel van het leven tussen rotsblokken. Ook graspiepers kennen de route over De Dijk. Niet alleen trek vogels, maar ook trekvlinders vervolgen hier hun honderden kilometers lange reis in de luwte van de kruin. Er was een zomer niet lang geleden dat het er wemelde van de distelvlinders, een inva sie. Sommige trekvlinders presteren het onge looflijke. Die komen recht uit zee aanvliegen. Waarvandaan? Vaste klant op de De Dijk is de torenvalk. Want het dijklichaam, hoog en droog, is een populair woonoord voor muizen, de favoriete prooi voor de valk. Spannend om te zien hoe de torenvalk de wind bespeelt, die langs het dijklichaam omhoog blaast. Hij kan erop zitten, zoals een andere vogel op een boomtak. Fladderend houdt hij zich stil in de lucht. Bidden wordt dat genoemd. Zijn staart is windmeter en windvaan tegelijk. De valk bidt altijd met de kop tegen de wind in. Bij weinig wind, zet hij de staart omlaag om toch nog zoveel mogelijk luchtstroom te vangen. Bij harde wind zet hij hem horizontaal. De torenvalk is de leukste windvaan die er is. .1 Bruin zandoogje. Hooibeestje. Torenvalk. 20 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 22