iVL Monroeën op de top van De Dijk In Schotland wordt een populaire manier van wandelen beoefend. Het heet Monroeën. Zo genoemd naar een actief buitenmens dat deze heel speciale wandelroutes heeft beschreven in een boek. Het komt erop neer dat je wandelt (maar ook vaak klimt) door de Schotse Higlands, over de kruinen van de heuvels. Het fascinerende van deze tochten is, dat je voortdurend een onmetelijke ruimte en een groots uitzicht op het landschap om je heen hebt. Je wandelt zoals een vogel vliegt. Een absoluut soeverein gevoel, dichtbij de hemel. Zo'n zelfde gevoel, maar dan iets bescheidener en met minder inspanning, is te beleven op de Hondsbossche. Enkele jaren gelden was dat nog schapenterritorium, maar tegenwoordig kun je er vrij wandelen. Er tekent zich dan ook al duidelijk een platgetreden pad af op de kruin van de dijk. Een nadeel van de hoge positie is dat de wind uit zee door het venturi-effect hier op zijn krachtigst is. Maar er zijn genoeg bijna windstille dagen, waarop je kunt genieten van een fascinerend Monroe- effect, met aan de ene kant zicht op de Noordzee, die breekt op de strekdammen en die met elk getij en op elke dag van het jaar een andere stemming - L M v heeft, en aan de andere kant uitkijkend over een wel heel bijzondere polder met een bewogen geschiede nis. Met als extraatje natuurmonument De Putten, waar het vrijwel altijd wemelt van de vogels. Op een ander plek in deze uitgave daarover meer. Over de kruin van De Dijk tussen landschap en zeeschap. Vanaf de kruin bezien: de Leihoek, eens internationale haven voor de aanvoer van basalt. De Dijk 19

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 21