Daar is nog eens een jachtvliegtuig tegenaan gevlogen. Een fabriek van davits, lanceerkranen voor reddingboten, demonstreerde er deze nieuwe vinding. Er is lange tijd veel te doen geweest rond het wrak, conflicten, juridische kwesties, wat al niet. Nu ligt het daar, als de schaduw van een drama, maar buitengewoon nuttig als zeewering en als onderkomen voor een bont gezelschap van waterdieren. Gutker "Dur benne tegenwoordig gien loike meer", aldus Simon Gutker, toen hulpstrandvonder te Schoorl, op een van die dorpse bijeenkomsten dat Simon mocht vertellen over zijn avonturen aan het strand. Simon was bij zijn leven al legendarisch. Ik sprak nog wel eens een jutter en dan ging het al gauw over Simon, altijd positief en altijd met humor. Simon als hulpstrandvonder vertegenwoordigde de burgemeester die officieel strandvonder was en die beschikte over alles van economische waarde, dat aanspoelde op het strand. Dat betekende rivaliteit tussen 'het gezag', in dit geval Simon, en het wilde westen van de jutters. Maar die strijd werd nooit tot op het scherp van de snede uitgevochten. En het ging ook niet altijd om flauwekulletjes. Er spoelden soms enorme ladingen kostbaar hout aan. Of kisten met drank. Simon verstond als geen ander de kunst van het geven en nemen. Alleen als het om smokkel ging, tapte hij uit een ander vaatje. Zijn functie had ook aangrijpende kanten. Als er drenkelingen aanspoelden. Zoals die keer dat er op het strand een 'moidje' dood werd gevonden. "Dat was zoon mooi moidje. Ik was er hillegaar beroerd van. We bennen toen direct daarna naar het café gegaan". Tot Simons opluchting werden in de loop van de tijd de drenkelingen steeds minder. Vandaar boven staande uitspraak. Simon, geboren in 1900, leefde tot 1988, en was 60 jaar in functie. Duidelijk dat de man een biografie had verdiend. Die werd geschreven door proto-Schoorlaar en journalist van De Duinstreek Jouke Minkema: Een leven lang tussen eb en vloed. Maar Simon verdiende ook een standbeeld. Het werd gemaakt door John Bier en in 1993 geplaatst op De Dijk, met zijn rug naar de Hondsbossche en de blik op het strand gericht. Want daar was hij toch het meest te vinden. Gutker vereeuwigd in brons door John Bier. 18 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 20