ze met elkaar gissen: wat zou dit zijn? Hoe komt dat hier. Enkele jaren geleden stond er bovenaan de trap een paaltje met daarop een klein verhaaltje over het wrak, maar door onduidelijke oorzaken is dat verdwenen. Voor veel toeristen blijft het een mooi raadsel. Sinds 1921 Geregelde bezoekers van de dijk kennen hun wrak. Maar ook voor de kenners blijft er een raadsel kleven aan de Prince George. De hele geschiede nis van het schip en de stranding zijn uiterst gede tailleerd beschreven in de achtste uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche uit 1989, maar ook daarin bleef het bij gissen naar de ware toedracht van de stranding. Werd het schip hier met opzet aan de grond gezet om een verzekerd bedrag op te kunnen strijken of was het echt de overmacht van de elementen? Voor wie de geschiedenis van het wrak niet kent even een samenvatting. Het schip dateert uit de eerste jaren van de vorige eeuw en was een van grote slagschepen van de Britse marine. Het deed onder andere dienst tijdens de Eerste Wereldoorlog in de wateren rond Turkije en was daar betrok ken bij zeegevechten. Na de oorlog, het schip was toen al verouderd, werd het ontdaan van kanons, bepantsering en oorlogstuig en deed het nog even dienst als hospitaalschip in de Theems bij Chatham onder de naam Victorious II. In 1921 werd het, weer omgedoopt tot Prince George, verkocht aan een Duits sloopbedrijf. Als het naar een Duitse haven nabij Bremen wordt versleept, gebeurt er iets vreemds. Op de hoogte van Texel wordt het in de steek gelaten door de twee slepers, die helemaal terug gaan naar Engeland om daar te bunkeren. De Prince George gaat voor anker, maar de ankers beginnen te krabben en het schip drijft af richting Callantsoog. Een stevige storm doet de rest. Sleepbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden biedt nog hulp maar die wordt geweigerd. Op de avond van 28 december 1921 slaat het schip op strekdam 24 met flinke slagzij. De bemanning is met veel spul en moeite in veiligheid gebracht. Prince George is daar onwrikbaar blijven liggen tot op de dag van vandaag. Het wrak van de Prince George bij laagwater. 16 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 18