sierlijk zweven in het heldere water: de helder groene zeesla, het bruinige purperwier, kwastwier en hoorntjeswier en het fijn darmwier. Daartussen scharrelen garnaaltjes en roeipootkreeftjes. Veel trager en makkelijker te volgen zijn de alikruiken, goed eetbare zeeslakjes in twee soorten, de gladde en ruwe alikruik. Overal dikke pakken mosseltjes en de witte punten van zeepokken. Dat zijn eigen lijk kreeftjes, die liever veilig thuis blijven en zich verschanst hebben in een huisje van kalkplaatjes. Ook hier weer: de ene zeepok is de andere niet. Er zitten hier drie soorten, waarvan één heel uit Nieuw Zeeland is komen immigreren. Een echte schoonheid met een saaie naam is zeedraad. Het is een prachtig fijn vertakte kolonie van hydropoliepen, beestjes uit een verre uithoek van het dierenrijk. Dit alles is zonder meer altijd te zien. Maar met wat geduld en geluk is er nog veel meer te vinden: zeeduizendpoten, zandkokerwormen, vijf soorten krabben, zeeanemonen en patella's, een zuidelijk schelpdier dat steeds noordelijk voorkomt. Het ziet eruit als een ronde zuignap. Onzichtbare rijkdom Het veelsoortigste leven speelt zich af op de steen bodems onder water, onzichtbaar. Bijna onzicht baar. Want er zijn mensen - gelukkig maar - die met grote interesse studie maken van dat zeeleven. Dat is nog eens mooi werk. Daar vind je nog eens dieren, die er nou heel anders uitzien en een totaal ander leven leiden. Yvonne Koning uit Camp is een van die mensen. Ze is marien biologe en aange sloten bij Stichting Anemoon, een vrijwilligersor ganisatie die het wel en wee van het zeeleven in de gaten houdt. Die heeft ook het zeeleven op de Hondsbossche en Pettemer Zeewering geïnventa riseerd. Met bezorgdheid kijkt Anemoon naar de plannen om De Dijk met zand in te pakken. Zij hebben er maar liefst 91 verschillende organismen aangetroffen, een bont gezelschap van wieren, sponzen, holtedieren, wormen, mosdiertjes, slak ken, tweekleppigen, stekelhuidigen, kreeftachtigen, zeespinnen en zakpijpen. Yvonne was zo vrien delijk mij kennis te laten nemen van de volledige inventarisatielijst van Anemoon. Ik heb er voor u alleen de planten en dieren uitgepikt met een Nederlandse naam. Die zitten er al vanouds en waren ook vroeger bekend. Sommige hebben prachtige namen. Het mooiste is als u deze lijst hardop opleest, desnoods in gezelschap. Dan wordt het pure poëzie, een litanie van Hen Die Sterven Gaan. Litanie Knotswier - klein darmwier - Hollands hoorntjes wier - Iers mos - veterwier - blaaswier - wijnrood korstwier - vingerwier - dunsteeltje - navelwier - saucijsjeswier - zeesla - broodspons - geweispons - rode paardenanemoon - dodemansduim - oorkwal - gorgelpijppoliep - zeeanjelier - geknoopte zeedraad - kleine slibanemoon - weduweroos - penneschaft - zeedahlia - geschubte zeerups - pauwkokerworm - doorschijnende zeevinger - haarcelpoliep - Zeepokken. Maar wat graag hadden Zeeuwen dit mosselbroed geoogst, maar die zijn te nuttig voor het bijeenhouden van de basal ten. Het Hoogheemraadschap was tegen. Geknoopte zeedraad. 12 De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 14