Snelweg voor trekkers De Hondsbossche is voor veel Noord-Hollanders een vertrouwd monument in het landschap: in plaats van duinen een kaarsrechte streep aan de horizon. Je rijdt er langs van 'Camp' naar Petten. Maar ook voor veel vogels, en dat zijn er misschien wel miljoenen, is De Dijk een oude bekende, een vertrouwd stuk op de route van hun trektochten. Er is veel onderzoek gedaan naar manieren waarop trekvogels navigeren. Er is vast komen te staan, dat ze onder andere in hun koppie een itinerarium hebben, een routebeschrijving, die ze overgeërfd hebben gekregen van hun ouders. Daarin staan gegevens als globale vliegrichting, posities van zon, maan en sterren en landmarks zoals De Dijk. Waarschijnlijk ook hoeveel vleu gelslagen het ongeveer kost om met wind mee of tegen dit stuk route af te leggen. Dat niet elke jaar precies dezelfde trekvogels te zien zijn hangt samen met de windrichting. Zo is van vinken bekend dat ze bij tegenwind laag over het terrein vliegen. Bij windje mee, zoeken het hogerop in de lucht, zo hoog dat niemand ze ziet. Vroeger was dat pech voor de vogelvangers op de vinkenbaan. Ook kunnen ze bij een bepaalde wind hun route een stukje landinwaarts verleggen. Dat maakt het 'vogelen' langs de dijk elk trekseizoen weer tot een avontuur. Maar de echte kustvogels willen kost wat kost de zee blijven zien. Middelste jagers en grote burgemeesters De najaarstrek is het indrukwekkendst. Dan trekken veel vogels massaal in groepen en zijn ze met veel omdat ze net een nest met jongen groot hebben 1 Voor meeuwen zijn de strekdammen van levensbelang. 9 Reizen op de stijgwind langs De Dijk. De Dijk

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 11