en of ook niks te melden hadden of zich kennelijk stierlijk verveelden. In elk geval heeft het me nooit één enkele bruikbare mededeling opgeleverd. Het leek soms wel of ze indiaantje speelden'. Aldus een levendige herinnering van Joop van Zijl. Volksgezondheid at risk Op een gegeven moment zakt het water in Tuindorp en wordt langzaam de ravage zichtbaar. In eerste instantie is er vooral oog voor de schade en welk 'zoete lieve Gerritje' dat moet betalen. De pers besteedt hieraan uitgebreid aandacht en komt met stevige kritiek. Het levert een paar rake spotprenten op, zoals de omkering van de inzame lingsslogan van 1953: 'dijken open, beurzen dicht!' (zie blz. 48). Ondertussen wijst prof.dr. A. Querido, hoofd van de hoofdstedelijke gezondheidszorg, met nadruk op een ernstig risico. Voor televisieverslaggever Joop van Zijl is Querido (zie blz. 44) de enige autoriteit die hij tijdens de watersnood van Tuindorp Oostzaan voor zijn microfoon krijgt. 'Die professor was heel bena derbaar en had een duidelijke visie op het gevaar dat de terugkerende Tuindorpers liepen als niet eerst de werking van de riolering zorgvuldig gecon troleerd zou worden. Geconstateerde gebreken dien den volgens de professor gerepareerd te zijn voordat de bewoners hun huizen weer betrokken. End of story, zouden we vandaag de dag zeggen. Querido vreesde namelijk voor een uitbraak van besmette lijke ziekten en hij stelde de volksgezondheid boven een te gehaaste terugkeer van de duizenden bewo ners met alle eventuele dramatische gevolgen van dien. Querido won bij mijn weten het pleit, mede dankzij zijn heldere uiteenzetting'. Vergeten Joop van Zijl denkt even na voordat hij antwoord geeft op de vraag waarom de watersnood van Tuindorp Oostzaan is vergeten. 'Het is een automa tisme. Oude gebeurtenissen zakken weg, verwa teren in de overvloed van nieuws. Bovendien, wat is Tuindorp Oostzaan nu eigenlijk? En wat was het toen? Een totaal onbekende plek. Geen Schilderskwartier in Arnhem bijvoorbeeld en zeker geen Damrak. Goh, als dat onder water zou staan. De In 1960 trad de pers vooral registrerend op. De Vergeten Watersnood 79

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 80