gegevens en inzichten op, die op vele plaatsen in dit boek zijn terug te vinden. In het slothoofdstuk worden de belangrijkste bevindingen nog eens samengevat. Ook wordt daar een antwoord gege ven op vragen als: Reageerden de autoriteiten adequaat op de ramp? Was de hulpverlening voldoende? Hoe verwerkten de inwoners van Tuindorp Oostzaan het leed? Hoe reageerden de media? Hoe stelde de Rijksoverheid zich op? Hoe deugdelijk was het onderzoek naar de dijkdoorbraak? Waarom kreeg de ramp geen plaats in ons natio nale geheugen? Zijn er lessen getrokken uit de overstroming van 1960? Hoe pakt een vergelijking met andere waters noodrampen uit? Wat is een ramp? Eén vraag moet nu al worden beantwoord: kan de overstroming van Tuindorp Oostzaan eigen lijk wel als een ramp worden gekwalificeerd? Dat hangt ervan af hoe je het begrip 'ramp' definieert. Volgens rampenonderzoekers bestaan er helemaal geen natuurrampen maar alleen 'extreme natuur lijke gebeurtenissen' en is een ramp alleen een ramp omdat mensen het een ramp noemen.2 Het Centrum voor Onderzoek naar de Epidemiologie van Rampen (CRED) van de Verenigde Naties/WHO hanteert de volgende criteria voor een ramp: Er moet sprake zijn van ten minste tien doden en honderd andere slachtoffers. De noodtoestand moet zijn uitgeroepen. Er moet om internationale hulp zijn verzocht.3 Criteria waaraan de overstroming in Tuindorp Oostzaan niet voldoet. Mij lijkt de CRED-definitie echter nogal arbitrair. Waarom tien doden en niet bijvoorbeeld vijftig of honderd? En waarom moet de noodtoestand zijn uitgeroepen, is het niet voldoende dat er feitelijk sprake is van een nood situatie? Deze definitie lijkt vooral te zijn opgesteld om hulp te kunnen verlenen bij grootschalige catastrofes in Azië en Afrika. Beter lijkt het mij om vast te houden aan de definitie zoals we die vinden in onze eigen Wet veiligheidsrisico's. Deze wet verstaat onder een ramp 'een zwaar ongeval of een andere gebeurtenis waarbij het leven en de gezondheid van veel personen, het milieu of grote materiële belangen in ernstige mate zijn geschaad of worden bedreigd en waarbij een gecoördineerde inzet van diensten en organisaties van verschillende disciplines is vereist om de dreiging weg te nemen of de schadelijke gevolgen te beperken'.4 De over- stroming van Tuindorp Oostzaan komt zeker over een met deze omschrijving. Ook in de beleving van de bewoners was wat er in die januaridagen van 1960 gebeurde zonder twij fel een ramp. Het feit dat er geen dodelijke slacht offers te betreuren waren - een 84-jarige vrouw die dood werd aangetroffen in haar woning bleek niet te zijn verdronken maar door een hartaanval te zijn overleden - doet daar niets aan af. Het was een gebeurtenis die het leven van meer dan 11.000 mensen wekenlang op zijn kop zette en voor hen ingrijpende gevolgen had. Wie het meemaakte, draagt de herinnering voor altijd bij zich. Deze ramp verdient ook daarom een blijvende plaats in ons nationale geheugen. 6 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 7