van krant en radio had je geen contact over feiten of nieuwtjes. Het was duidelijk ieder voor zich. Het ANP speelde een cruciale rol in de algemene infor matievoorziening en hield de studio in Hilversum op de hoogte en als je daar 's middags weer terug kwam met de ruwe opnamen werd je daar nader 'gebriefd'. Er was geen mobiel telefoonverkeer. Het was improviseren en pionieren, maar vooral fysiek hard (door)werken, ook met het ruwe materiaal. Dat moest ruim op tijd in Bussum zijn om daar te worden ontwikkeld, bekeken, afgeluisterd, gemon teerd, getest en gereed gemaakt voor uitzending in de studio in Hilversum. Het was louter en alleen film (beeld en geluid) en nooit live'. De televisieploeg is ruim twee weken dus dage lijks intensief in de weer om een reportage op film en geluidsband te krijgen en om dat ruwe mate riaal weer op tijd in 't Gooi af te leveren om daar snel ontwikkeld en gemonteerd te worden voor de uitzending van dat ene avondjournaal van acht uur. En de volgende dag opnieuw heen. En weer terug. Kr-kr-krioew 'Als jonge verslaggever was het een hele belevenis en de overweldigende situatie maakte indruk op mij. Beslist. Desondanks moest ik alle zeilen bijzetten om elke dag met een andere reportage te komen. Je was afhankelijk van wat je tegenkwam, van je ploeg en van wat je onderweg aan de weet kon komen. Een van mijn handigheidjes was om in het overstroomde Tuindorp af en toe op gehoorafstand bij politiemensen langs te varen om eventueel iets op te vangen uit de luide gesprekken die ze onder ling per mobilofoon voerden. Maar zij hadden het vooral heel druk met zichzelf. Er was veel radio contact om niks met vaak veel storing. Zo van: Hier Rijkspolitie nummer een, Rijkspolitie nummer een voor Rijkspolitie nummer twee, waar bent u, over? En dan een hoop gekraak en gefluit (geluiden die Joop aan tafel overigens perfect imiteert). Daarna hoorde je nummer twee met soortgelijke nietszeg gende antwoorden. Het betekende meestal dat de opgeroepen agenten een straat verderop rondvoeren Joop van Zijl tijdens de presentatie van de Nacht van de Geschiedenis op 27 oktober 2010. In deze uitzending memoreerde hij de overstroming van Tuindorp Oostzaan van een halve eeuw geleden. Nationaal Historisch Museum, foto Fred Ernst. 78 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 79