overvalt. In een land dat voor een groot deel onder de zeespiegel ligt, moet de voordeur (de kust) worden bewaakt zonder de achterdeur (de vele polderdijken) uit het oog te verliezen. Loopt het verkeerd af, dan zijn de gevolgen in het dichtbe volkte Nederland meteen zeer ingrijpend, voor indi viduele burgers maar ook voor de infrastructuur en de economie. Volgens het in september 2011 gepre senteerde World Risk Report van de Verenigde Naties is Nederland van alle Europese landen het meest blootgesteld aan de gevaren van natuurram pen en klimaatverandering en is het risico van een overstroming in ons land het grootst.113 De door braak van één simpel dijkje bij Wilnis had al een schade van 10 miljoen euro tot gevolg. Per geëva cueerde inwoner was dat 6.600 euro, het dubbele van de schade in Tuindorp Oostzaan in 1960! 'Wilnis' leidde tot de invoering van een APK-keuring voor dijken: één keer in de vijf jaar wordt een grote controle gehouden. De langdurige droogteperiode in het voorjaar van 2011 nood zaakte tot intensieve aandacht voor veendijken. In Nederland is men zich echter nog altijd te weinig bewust van de enorme risico's die de bevolking loopt bij een dijkdoorbraak, zo stelde Jeroen Aerts, hoogleraar klimaat- en waterrisico's aan de Vrije Universiteit, onlangs. 'Wij beschikken over een heel mooi, geavanceerd verdedigingssysteem, één van de beste ter wereld, dat om de vijf jaar wordt gecontroleerd, maar elke keer blijkt opnieuw hoezeer onze dijken te lijden hebben van achter stallig onderhoud. Eén derde voldoet niet aan de wettelijke normen'.114 Een goed evacuatieplan voor het gebied tussen Amsterdam en Rotterdam, waar zo'n 2,5 miljoen mensen wonen, ontbreekt. 'Als het daar misgaat, loopt het hele gebied vol', aldus Piet Dircke, bestuursvoorzitter van Flood Control 2015, een organisatie die zich richt op verbetering van waterveiligheid. Voor 200.000 tot 300.000 mensen ontstaat dan een levensbedreigende situatie. Waar moeten zij heen? De schade bij een nieuwe ramp kan oplopen tot 50 miljard euro. Waar haalt de overheid dat enorme bedrag vandaan? Dat zo'n ramp zich volgens berekeningen slechts ééns in de 10.000 jaar voordoet, is geen geruststelling. Dircke: 'Dat is statistiek. Ondanks al onze technologie en kennis zullen dijken af en toe bezwijken. En altijd worden we erdoor verrast'.115 Inmiddels groeit het besef dat ook de stijging van de zeespiegel en de klimaatveranderingen grote gevolgen hebben voor onze kwetsbare dijken. Steeds vaker krijgen we te maken met zogeheten clusterbuien, enorme plensbuien die plaatselijk zorgen voor grote wateroverlast en een miljoenenschade voor boeren en burgers.116 Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier werkt bijvoorbeeld al aan een 'Deltaplan' om Noord-Holland bestand te maken tegen klimaatver anderingen. Het is een ingewikkeld proces waarbij strategische keuzes moeten worden gemaakt en waarbij andere overheden, belangenorganisaties maar ook burgers worden betrokken.117 Die burgers vormen tegenwoordig een belang rijke schakel in het geheel. In het voorgaande zagen we, dat autoriteiten in toenemende mate onder druk kwamen te staan als het mis ging met de dijken. De tijd dat regenten de zaak konden sussen of zelfs in de doofpot stoppen zonder dat dit tot protest leidde, ligt ver achter ons. Een ramp zonder onderzoeksrapport is nu ondenkbaar. Burgers stellen zich veel mondiger op. Ze organise ren zich, eisen inspraak en stappen naar de rechter als ze hun zin niet krijgen. Een andere belangrijke ontwikkeling is dat het mediacircus vast onderdeel is geworden van rampen en ook het verloop en de uitkomst daarvan beïnvloedt. De pers zit er bovenop en televisieploe gen en reporters doen continu verslag. Autoriteiten wordt het vuur aan de schenen gelegd. Zij worden scherp ondervraagd en iedereen is daarvan getuige. Sinds kort spelen ook de sociale media een niet te onderschatten rol. Het gebruik van deze media, zoals sms en twitter, heeft positieve en negatieve kanten. Burgers kunnen elkaar snel informeren en waarschuwen als het misgaat. Ook de overheid kan er in een noodsituatie haar voordeel mee doen. De nieuwe media zijn echter kwetsbaar. Bij een ramp kan het elektronisch berichtenverkeer, dat vooral voor jonge mensen van essentieel belang is, uitval len. Overheden hebben geen greep op de sociale media. Soms wordt via deze weg misinformatie verspreid, waardoor paniek en chaos kan ontstaan. Burgermansfatsoen is in zo'n situatie geen vanzelf sprekendheid meer, er moet rekening worden gehouden met diefstal en zelfs plundering. In Tuindorp Oostzaan was van dat alles in 1960 nog geen sprake. De ramp kwam slechts kort in de schijnwerpers en iedereen ging al snel weer over tot de orde van de dag. Dat kon ook, door dat de gevolgen van de ramp in betrekkelijk korte tijd werden overwonnen, dankzij de inzet van de gemeentelijke diensten en de inwoners zelf. De ramp liet zien hoe belangrijk saamhorigheid in crisissituaties is. Een saamhorigheid die ongetwij feld in de hand werd gewerkt doordat de inwoners van Tuindorp tot dezelfde sociale klasse behoor den en vaak bij dezelfde baas werkten. Het waren arbeiders met een pioniersmentaliteit, gewend om de handen uit de mouwen te steken. In de waters nood van januari 1960 hielpen ze elkaar waar mogelijk. Er werd geen misbruik gemaakt van de noodtoestand, een enkele kruimeldiefstal uitgezon derd. De Tuindorpers waren er trots op dat ze er in betrekkelijk korte tijd weer bovenop wisten te komen. Geen wonder dat veel oudere inwoners van Tuindorp Oostzaan daarom een halve eeuw later de herinnering aan 'hun' overstroming nog altijd koesteren. De Vergeten Watersnood 75

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 76