naar de dijkdoorbraak, constateerde dat er tot aan 'Wilnis' in Nederland nauwelijks of geen aandacht was voor wat langdurige droogte en een extreem lage grondwaterstand voor de stabiliteit van veendijken zouden kunnen betekenen. Het onderzoeksinstituut GeoDelft had wel gewaarschuwd voor de gevolgen van droogte voor de dijken maar die waarschuwing had niet specifiek betrekking op Wilnis. Het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV), de beheerder van de dijk, volstond met visuele inspecties en keek daarbij naar de waar neembare toestand bij hoog water. Volgens de commissie-Houben viel het hoogheemraadschap niets te verwijten. Alleen de communicatie van AGV met de burgers na de ramp verliep niet vlekkeloos. Op het optreden van de gemeente De Ronde Venen en de provincie Utrecht was niets aan te merken.111 De schadevergoeding aan burgers en bedrijven - een bedrag van ongeveer 10 miljoen euro - kwam volgens de commissie voor rekening van het hoog heemraadschap, voor zover deze niet gedekt werd door de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen (WTS). Maar het hoogheemraadschap weigerde in de buidel te tasten. Gedupeerden stapten daarop naar de rechter. Het juridische gevecht was medio 2011, acht jaar na de dijkdoorbraak, nog steeds niet afgerond.112 De Stichting Rampenfonds Dijkdoorbraak Wilnis - een particulier initiatief - zamelde ruim 490.000 euro in voor de slacht offers. De ramp kreeg veel kritische aandacht in de pers en op televisie en leidde tot grote commotie. Men ging dus niet, zoals in het geval van Tuindorp, snel over tot de orde van de dag. Het onderzoeksrapport verdween niet in de la maar werd juist aanleiding tot een debat over wie verantwoordelijk was en wie moest opdraai en voor de schade. Tot slot Wat opvalt als we dit rijtje rampen overzien, is dat lessen uit vorige rampen vaak niet goed zijn geleerd, alle mooie rapporten en intenties ten spijt. Iedere ramp brengt weer nieuw falen aan het licht waartegen maatregelen moeten worden genomen. Sinds eind jaren tachtig hebben veel overheden rampenplannen. Maar papier is geduldig, de werke lijkheid is altijd weerbarstiger. Dus is het van groot belang dat er wordt geoefend, en daarna grondig wordt geëvalueerd en scenario's worden bijgesteld. Iedere ramp leidt tot een schokeffect, dat echter na verloop van tijd weer verdwijnt, met het risico dat het water ons toch weer als een dief in de nacht Op de plek van de doorbraak van 14 januari 1960 liggen anno 2011 woonboten langs de dijk. Helemaal vooraan rechts de oude betonnen uitstroomopeningen van het gemaal. Foto auteur. 74 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 75