Typerend is de brief van een gedupeerde die schreef dat hij absoluut niet het onderste uit de kan verlangde. Hoe reageerden de media? Uiteraard vormde de ramp groot nieuws voor de media. De kranten besteedden er volop aandacht aan. Ook de radio was nadrukkelijk aanwezig, net als het Polygoon-journaal, dat in de bioscoop werd vertoond. De televisie speelde nog maar een bescheiden rol. In heel Nederland stonden in 1960 een half miljoen tv-toestellen op een bevolking van ruim 11 miljoen mensen. Er was één televisie zender, die 18 uur per week uitzond. Het nieuws nam slechts een bescheiden plaats in. Dit gold ook voor de berichtgeving over Tuindorp Oostzaan, die vooral registrerend, niet commentariërend was. De autoriteiten hadden weinig last van de media. Zij werden niet voortdurend op de hielen gezeten door hijgerige reporters en televisieploe gen. De meeste verslaggevers wachtten, net als de Tuindorpers, over het algemeen netjes af wat de autoriteiten hadden mee te delen. Wel toonden de kranten en ook de radio zich vrij kritisch toen het onderzoek naar de dijkdoorbraak op zich liet wachten en de regering talmde met schadevergoe- dingen. Maar het effect hiervan bleef beperkt. Het leidde niet tot opgewonden bewonersvergaderin gen of protestmarsen. Hoe stelde de Rijksoverheid zich op? De materiële schade in Tuindorp was enorm: 13 miljoen gulden, voor die tijd een zeer groot bedrag. Omgerekend naar de huidige koopkracht zou dat nu zo'n 35 miljoen euro zijn, dat is een gemiddelde schade van 3.000 euro per persoon. Tegenwoordig kost een nieuwe keuken al aanzienlijk meer dan dat bedrag. Het welvaartspeil was in 1960 dan ook een stuk lager dan nu. In het arbeidersdorp Tuindorp Oostzaan ontbrak vrijwel iedere luxe. Maar ook - misschien zelfs juist - het verlies van een eenvoudige inventaris is een ramp. Gelukkig was er, als gezegd, sprake van een ruimhartige schadeloosstelling door het Nationaal Rampenfonds en stroomden de giften van alle kanten binnen. De offervaardigheid in Amsterdam en ver daarbuiten was groot. Het Amsterdamse stadsbestuur spande zich tot het uiterste in voor de gedupeerden. Dit in schril contrast met de houding van de Rijksoverheid, die afhoudend en kil reageerde. Wie de notulen van de ministerraad leest, kan daarin geen compassie Burgemeester Van Hall (tweede van links) ondersteunde de grote inzamelingsactie voor het Nationaal Rampenfonds volop. De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 70