Inleiding met een fototentoonstelling in het Zonnehuis dat het vijftig jaar geleden was dat het dorp onder water liep. Burgemeester Job Cohen kwam de expositie openen. Hij sprak van 'een vergeten ramp'.1 Voor Tuindorp Oostzaan zelf geldt dat zeker niet, want de tentoonstelling trok maar liefst 4500 bezoekers. Daar waren ook mensen bij uit andere continenten. Toch had Cohen gelijk, want de overstroming is wel in ons nationale vergeet boek terecht gekomen. Zelfs veel Amsterdammers hebben er nooit van gehoord. Een boek over deze watersnood is nooit verschenen. Dat gemis wordt nu goedgemaakt. In deze 28e uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche, kring voor Noord-Hollandse water staatsgeschiedenis, worden de gebeurtenissen in januari 1960 en de nasleep daarvan uitvoerig beschreven. Ook wordt aandacht besteed aan de oorzaak van de dijkdoorbraak, die altijd in nevelen gehuld is gebleven. Voor deze publicatie zijn veel archieven geraadpleegd die destijds niet beschik baar waren voor onderzoek, zoals het archief van de Amsterdamse politie, het kabinet van de burge meester en het archief van Provinciale Waterstaat Noord-Holland. Dat leverde verrassende nieuwe Wie het heeft meegemaakt, vergeet het nooit meer: hoe op die koude ochtend van donderdag 14 janu ari 1960 het water volkomen onverwacht de huizen binnendrong en tot meer dan anderhalve meter hoogte steeg. Een gat in de besneeuwde dijk langs Zijkanaal H veranderde Tuindorp Oostzaan die dag in een paar uur tijd in een enorme watervlakte. Meer dan 11.000 mensen moesten maken dat ze wegkwamen. Wie zelf het vege lijf niet kon redden, werd door hulpdiensten, vrijwilligers of buren uit zijn huis gehaald. Dat gebeurde onder barre weers omstandigheden. Er stond een felle noordoosten wind en sneeuwbuien teisterden het onder water lopende dorp. Twee weken moesten de inwoners van Tuindorp Oostzaan elders bivakkeren, in een opvangcentrum of bij familie, vrienden of beken den. Pas op vrijdag 29 januari konden ze weer terug naar huis. Daar troffen ze een enorme ravage aan. In een doordringende stank moesten ze met eigen handen hun woningen ontdoen van de dikke laag modder. Veel meubilair en dierbare spulletjes bleken onherstelbaar beschadigd. Nog weken, soms maanden werd er geploeterd om de huizen weer een beetje bewoonbaar te maken. In januari 2010 herdacht Tuindorp Oostzaan Burgemeester Job Cohen en voorzitter Corry Fellinga van de Stichting Historisch Archief Tuindorp Oostzaan tijdens de opening van de herdenkingstentoonstelling in het Zonnehuis, 14 januari 2010. De Vergeten Watersnood 5

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 6