Leidraad Zandige Kust bijgedragen, dan heeft ook deze donkere wolk nog wel een zilveren randje. Als de waarschuwing niet wordt verstaan, dan hebben wij in de toekomst misschien nog meer onaangename verrassingen te verwachten'. Stapsgewijze verbetering Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaats diensten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht buigen zich over de suggesties van prof. Thijsse, maar de uitkomst is negatief. Er is naar hun mening geen behoefte aan een commissie die adviseert over de veiligheid van waterkeringen. Het bestaande waterschapsbestel biedt volgens hen voldoende mogelijkheden om de veiligheid van dijken te controleren.98 Vijf jaar later wordt het voorstel van prof. Thijsse toch gerealiseerd door de instelling van de Technische Adviescommissie voor de Waterkeringen (TAW). In de jaren daarna volgen nieuwe stappen. In 1968 wordt het Centrum voor Onderzoek Waterkeringen (COW) in het leven geroepen, dat onderzoek uitvoert naar de betrouw baarheid van bestaande waterkeringen en dijkbe- heerders adviseert bij waterkeringsproblemen. Een belangrijke gebeurtenis is de invoering van de Wet op de waterkering in 1996. Deze wet verplicht alle waterschappen en andere beheerders van dijken om de vijf jaar hun dijken op veiligheid te toetsen. Veertig jaar na haar oprichting gaat de TAW in 2005 over in het Expertise Netwerk Waterveiligheid (ENW). te lli'MI» M di I |l_ W. A De TAW bracht tal van belangrijke rapporten en adviezen uit, zoals deze Leidraad zandige kust uit 2002. Hierin wordt aandacht besteed aan beheer en onderhoud, toetsing op veiligheid, handhaving van de kustlijn en dimensionering van kustverdedigingswerken. De Leidraad behandelt daarnaast andere functies van het strand en de duinen als recreatie, natuur, cultureel erfgoed en wonen en werken. Zelfs een richtsnoer voor de communicatie rond werken aan de kust ontbreekt niet. 66 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 67