P' ÏKRRAAK TUINDORP NIEMANDS SCHULP Ziezo, o-'e kannen onze handen tiJasscn m onschuld Justitie laat de zaak verder rusten, omdat straf bare schuld niet aantoonbaar is. De Amsterdamse rechtbank dacht daar - veel later - anders over, want zij veroordeelde in 1970 de gemeente tot betaling van een schadevergoeding van bijna anderhalf miljoen gulden aan twee woningbouw verenigingen. De corporaties Het Oosten en de Algemene Woningbouw Vereniging hadden een civiele procedure tegen de gemeente aangespan nen in verband met de schade aan 650 huizen in de Vegabuurt/Miraplein als gevolg van de overstro ming van januari 1960. De rechtbank kwam tot de conclusie dat de gemeente mede schuldig was aan de dijkbreuk.86 Volgens Officier van Justitie mr. Bakhoven was er echter geen vuiltje aan de lucht. Wel sprak hij binnenskamers zijn verbazing uit over het feit dat de Noorder IJpolder niet beschikt(e) over een technisch onderlegd opzichter.87 Hoofdingenieur-directeur G.J. de Borst van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland plaatst in een interne notitie veel kritische kantteke ningen bij het rapport-Thijsse. Zo vindt hij de opmerking dat het kanaaltalud flink mishandeld was 'onjuist en tendentieus'. Ook bestrijdt hij, dat Rijkswaterstaat bemoeienis heeft met polderdijken. En de Provinciale Waterstaat 'bemoeit zich alleen met polderkaden als hiertoe aanleiding bestaat'.88 Dat lijkt niet te wijzen op regelmatige, grondige inspecties. Een niet met name genoemde func tionaris van Rijkswaterstaat veronderstelt al kort na de overstroming dat er onvoldoende controle is geweest. 'Het is uitgesloten, dat er onder deze rustige omstandigheden zo maar ineens een dijk doorbraak kan plaats hebben. Er moet gedurende een korte of langere tijd een periode van 'piping' (doorsijpeling) zijn geweest en dit heeft men niet tijdig opgemerkt'.89 Rapport blijft geheim Nadat de belangrijkste conclusies van het rapport- Thijsse op 27 april 1960 op een persconferentie zijn meegedeeld, verdwijnt het in de la. Niemand krijgt het te zien, behalve de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Als de dijk graaf van Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier A.F. Kamp een maand later infor meert of hij het rapport kan krijgen omdat het ook voor zijn waterschap misschien belangrijke gege vens bevat, krijgt hij het deksel op zijn neus. De dijkgraaf toont zich daar ontstemd over.90 De Vergeten Watersnood 63

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 64