'Ik krijg liever geen ongenoegen met ambtenaren, ziet u' Al meteen na de dijkdoorbraak werd er in de pers volop gespeculeerd over de oorzaken van de cata strofe. Had de droge zomer van 1959 scheuren veroorzaakt waardoor de dijk was bezweken? Was het zware vrachtverkeer over de dijk er debet aan? Of was het onheil misschien het gevolg van het opblazen van een NDSM-bok aan het einde van de oorlog? En hoe zat het met de controle? Was die wel voldoende geweest of had 'men' de dijk verwaarloosd? 'Dijkbocht bij gemaal zwak en ondermijnd', kopte een van de kranten vlak na de ramp. 'Voor allen, die in de onmiddellijke nabijheid van het dijkgat langs Zijkanaal H woonden, staat het onomstotelijk vast: de dijkbocht bij het pompge- maal was zwak en ondermijnd'. Volgens L.J. Gras van de gelijknamige jachtwerf (hij woonde zelf in een woonark wat hogerop in het zijkanaal) had de zware zuiging van de passerende zeeschepen een vloed van water tegen het dijkje opgejaagd, waardoor het was misgegaan. Gras had naar zijn zeggen Rijkswaterstaat daar herhaaldelijk voor gewaarschuwd.83 Boer J. van der Veer (64), die al zijn hele leven vlakbij het gat woonde en dagelijks over het dijkje kwam: 'In de bocht van de dijk heeft het altijd doorgesijpeld. Het is daar altijd lek geweest en er is nooit iets aan gedaan'. Hij wees op de remming die de gemeente in het zijkanaal had geheid. Daarvoor was gebaggerd en bovendien was de rietkraag verwijderd. De bocht in het dijkje bij het gemaal vormde als het ware een zak in de drie hoek met de dijk van het Noordzeekanaal. 'Daar is het aan het kolken geweest', aldus Van der Veer. Volgens een ander krantenbericht 'zei ieder een die we spraken hetzelfde: de gemeente Amsterdam wist dat de dijk zeer slecht was en reeds een paar maanden water doorliet'. Boer Van der Veer zou tot drie keer toe Publieke Werken gewaarschuwd hebben. Een verslaggever die Van der Veer om toelichting vroeg, stuit echter op een muur van zwijgzaamheid. 'Ik vertel liever niets. Kijk, ik woon op grond van de gemeente Amsterdam. Ik krijg liever geen ongenoegen met ambtenaren, ziet u?'84 Opmerkelijk is ook het verhaal van een zekere Platvoet, die twee maanden voor de ramp van zijn baas grind moest storten op een slecht weggedeelte vlak bij het latere dijkgat. 'Ik zag dat de dijk helemaal slap was, het water sijpelde er doorheen. Een collega van me, die daar woont, heeft het ook gezien'. En dan is er nog politie agent Gijs. Als jongen van 13 jaar had hij het gebied onder water zien lopen. Later, toen hij bij de politie zat, sprak hij erover met een oudere collega. Die vertelde hem dat een andere collega enige tijd voor de dijkdoorbraak schriftelijk had gerapporteerd dat de dijk op die plaats zeer slecht was. Bij het justitiële onderzoek was die agent niet gehoord en zijn rapport was nooit boven tafel gekomen. Misschien was hier sprake van witteboordencriminaliteit, suggereerde Gijs, maar bewijzen kon hij dat niet.85 Evacuatie van vee uit het landelijke gedeelte van de polder, 14 januari. 60 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 61