Eerste uitkering Het Nationaal Rampenfonds maakt bekend, wat er zoal valt onder de schade in de persoonlijke sfeer die wordt vergoed. Te denken valt aan kapotte kachels, kleding, fietsen, bromfietsen, motoren, radio- en televisietoestellen, koelkasten enzovoorts. Gedupeerde inwoners hebben inmiddels voor drie miljoen gulden aan cheques ontvangen, waarmee ze nieuwe spullen kunnen aanschaffen. De eerste uitkering, 1600 gulden, is voor het gezin Vermeer met vier kinderen. Daarvan wordt meteen 1400 gulden uitgegeven aan nieuw meubilair. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Griekenbarak op het NDSM-terrein worden, onder het oog van de televisiecamera, de nieuwe spulletjes naar binnen gebracht: een salontafel, een bankstel, een dressoir en een paar fauteuils. Tijdens een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel afd. Amsterdam levert T. de Waal op donderdag 4 februari kritiek op de hulpver lening door Het Rode Kruis en op het Nationaal Rampenfonds. De Waal, eigenaar van twee drogis terijen, is bestuurslid van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen. Het Rode Kruis zou een vrouw die zich op het NDSM-terrein inzette voor de opvang van evacués onheus hebben behandeld en in het Wijkcentrum Noord moest volgens De Waal slag worden geleverd om bedden goed. Rode Kruisbonnen waarmee de slachtoffers nieuwe spullen kunnen aanschaffen, zouden niet vrij inwisselbaar zijn maar alleen geldig bij enkele grote warenhuizen. Verder toont De Waal zich wantrouwend ten aanzien van de schade-uitkerin gen van het Nationaal Rampenfonds. Zijn opmerkingen halen de pers en leiden tot onrust.77 Het Rode Kruis vraagt de Kamer van Koophandel zich te distantiëren van de uitlatingen. De Waal slikt uiteindelijk zijn uitspraken groten deels in. Hij zegt zijn persoonlijke indrukken te hebben weergegeven en toont waardering voor het 'zegenrijke werk' van het Rode Kruis en het Rampenfonds. Speelgoed Leerlingen van drie Amsterdamse huishoudscho len delen vrijdag 5 februari speelgoed uit, dat is ingezameld door het Rode Kruis in 12 plaatsen in de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg. Veel kinderen zijn hun speeltjes kwijt geraakt. Een meisje, op de arm van haar moeder, weigert de beer die haar wordt aangeboden maar gelukkig vallen een pop en een lolly bij haar wel in de smaak. Het Amsterdamse gemeentebestuur biedt 500 militairen en anderen die hebben geholpen bij de watersnood een gratis circusvoorstelling in Carré aan. B&W van Amsterdam geven opdracht tot aanleg van een 700 meter lange slaperdijk door de Noorder IJpolder, als extra bescherming van Tuindorp Oostzaan. De dijk zal met spoed worden aangelegd tussen de Oostzanerdijk en de oude baggerwerkplaats. Volgens B&W is een slaperdijk nodig omdat door de overstroming wellicht veran deringen in het dijklichaam zijn opgetreden. De kosten van het project worden geraamd op een half miljoen gulden. Het Nationaal Rampenfonds gaat ook schade buiten de persoonlijke sfeer compenseren. Te denken valt aan schade aan onroerende goederen die geen eigendom zijn van woningbouwverenigin gen of van de gemeente. Ook schade aan kerken en bedrijfsschade van middenstanders zal worden vergoed. Weer straatverlichting De openbare verlichting is op maandag 8 februari helemaal hersteld. Technici uit Zeeland, Rotterdam en Nijmegen hebben daarbij geholpen. In sommige woningen wordt nog gewerkt aan reparatie van elektrische installaties. De telefoon doet het nog niet bij iedereen in Tuindorp. Het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink geeft op dinsdag 9 febru ari een buitengewone uitvoering ten bate van het Rampenfonds. Solisten zijn de sopraan Erna Spoorenberg en de tenor Hans Kaart. De zaal is vrijwel uitverkocht. Minister-president Jan de Quay en burgemeester Gijs van Hall wonen de voorstel ling bij. Speciale gasten zijn 100 gedupeerden uit Tuindorp. Op maandag 15 februari is ook het landelijk gebied van de Noorder IJpolder weer helemaal Ploeteren om het huis weer bewoon- en toonbaar te maken. De Vergeten Watersnood 55

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 56