aard wordt via het Rampenfonds ook de verloren gegane inboedel vergoed. Lageveen: 'We hebben niets te klagen gehad, we hebben alles nieuw kunnen kopen'. De royale vergoedingen van het Rampenfonds vormen een geluk bij een ongeluk. Later doet het wat cynische grapje de ronde, dat de inwoners van Tuindorp Oostzaan voor het slapen gaan als gebedje prevelden: 'Heer, geef ons heden ons dagelijks brood en elk jaar een watersnood'.76 Maar sommige dingen zijn met geld niet goed te maken. Wiebe Lageveen: 'Het verlies van alle foto's vind ik het ergste. We waren in één klap al onze herinneringen kwijt'. Grote opruiming Tuindorpers die op zaterdagavond 30 januari naar de radio luisteren, horen dat een dijkdoorbraak toch niet zó zeldzaam is: in de kade tussen de Oude Maas en de Buitenpolder van Heinoord bij Barendrecht is een gat van 40 meter ontstaan. Dit is het gevolg van een storm die een week eerder woedde. Pogingen om het gat te dichten misluk ken. Doordat het water de polder in stroomt, gaat daar de wintertarwe verloren. De hoeveelheid onbruikbaar geworden huis raad in Tuindorp blijkt groter dan gedacht. Daarom worden 200 man aan- en afvoertroepen van de Ripperdakazerne uit Haarlem ingezet om samen met de Reinigingsdienst de rommel op te ruimen. Met 25 grote vrachtwagens gaan de oude spul len naar de vuilverbranding, terwijl het regent en sneeuwt. De operatie zal een aantal dagen in beslag nemen. Buslijn B rijdt inmiddels weer haar vertrouwde route door Tuindorp en het Amsterdamse gemeen tebestuur brengt op maandag 1 februari dank aan allen die 'in de afgelopen weken op zo bewonde renswaardige wijze, vaak met grote opofferings gezindheid, hulp en bijstand hebben verleend'. Daardoor is het bewoonbaar maken van het gebied veel sneller verlopen dan verwacht. Later biedt het gemeentebestuur aan ongeveer 10.000 hulpverle ners een bronzen legpenning aan, ontworpen door de Amsterdamse beeldhouwer L.PJ. Braat en gesla gen door de NV Koninklijke Begeer te Voorschoten. De voorzijde van de penning laat zien hoe het watermonster Tuindorp Oostzaan (herkenbaar aan het silhouet van de klokkentoren) in zijn klau wen heeft. Op de achterzijde wordt de helpende hand van het Nederlandse volk uitgestoken en is Tuindorp bevrijd van het water. Vijfendertig instel lingen krijgen een zilveren watersnoodmedaille. Ook de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zal later medailles uitreiken aan leden die hebben geholpen bij het redden van dieren. Voor iedere woning ligt een berg vuil en nat meubilair, vloerbedekking, huishoudelijke apparaten, boeken, gordijnen en andere huisraad. 54 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 55