nadat de schade-enquêteur langs geweest is, naar de stomerij om gewassen en gedroogd te worden, waarna het alsnog tegen een gereduceerde prijs kan worden verkocht. Maar het lukt de winkelier maar niet om de benodigde vergunning te krij gen om zijn spullen naar de stomerij af te voeren. Intussen liggen de stoffen te verrotten. 's Middags doet de postbode voor het eerst weer zijn ronde. Hij brengt brieven die soms 14 dagen oud zijn bij mensen die vergeten hadden hun evacuatieadres door te geven. Het onderwijs wordt ook hervat. Op diverse scholen kan weer normaal les worden gegeven: de Zonnewegschool, de Orionschool, de St. Bellesinischool, de St. Mariaschool en de Prinses Julianaschool. Ook de kleuterscholen De Wilde Wingerd, De Kievitsbloem en St. Jozef gaan weer open. Andere scholen blij ven nog dicht. De manschappen van de landmacht en van de marechaussee kunnen weer inrukken, hun taak zit er op. De bewaking van het gebied is de afge lopen weken goed verlopen. De politie hoefde maar enkele aangiften van diefstal of vermissing te noteren: serviesgoed, gereedschap, een buta- gasfles en drie radiolampen. Opmerkelijk is, dat er zeven elektrische klokken uit een schoolgebouw zijn verdwenen en 100 gulden aan kleingeld uit de pastorie van de katholieke kerk.74 De mensen van de reddingbrigade zijn intussen na een stevige warme maaltijd vertrokken. Aan het eind van de dag keren veel inwoners weer terug naar hun evacuatieadres. Het schoonmaakwerk is immers nog niet klaar, en in huis ontbreekt stro mend water, elektriciteit, gas en verwarming, waar door het er koud en ongezellig is. Bovendien is er nog geen meubilair. Wie het gebied weer verlaat kan voorlopig gratis met bus of tram naar zijn opvangadres. Leed aan de Oostzanerdijk Triest loopt het af voor de bewoners van de 38 noodwoningen aan de Oostzanerdijk bij het zogeheten Barnegat. Die huizen hebben zó van het water te lijden gehad, dat ze moeten worden gesloopt. Wiebe Lageveen, één van de bewoners, schetst de situatie als volgt: 'De woning was slooprijp, één grote puinhoop. We kwamen om spullen op te halen, maar alles was verrot. De tafels en stoelen lagen in brokken. Onze kleding konden we ook allemaal weggooien, we moesten volledig opnieuw beginnen. We konden niets meer gebruiken'.75 Zijn kat, die was achtergebleven, bleek ongedeerd: 'Die zag er flink uit, waarschijnlijk heeft hij al die tijd van ongedierte geleefd'. De bewoners van de noodwoningen krijgen vervangende woning ruimte van de gemeente aangeboden, en uiter- De middenstand toont ook veerkracht. De Vergeten Watersnood 53

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 54