voegt haar man daaraan toe. Hij vertelt hoe hij op 14 januari nog gauw vier stoelen en een wasma chine naar boven had gebracht. 'Er is hier nu niets meer wat nog goed is, zelfs de klok niet'. Anderen zijn wat optimistischer. 'Ziet u de toekomst nu somber in?' wil een verslaggever weten. Het antwoord: 'Nee, we hebben wel meer meegemaakt, we komen er beslist wel overheen'. Overal is het een troosteloze chaos. In een van de huizen staan de ontbijtspullen nog op tafel, als bewijs van de vlucht twee weken geleden. In de winkels heeft het water alles door elkaar gesmeten. Bij een kruidenierszaak hangt alleen nog een bord met de tekst 'Bedien uzelf' op zijn plaats. Eerst moet de schade worden opgenomen door de enquêteurs - ieder van hen heeft vier wonin gen toegewezen gekregen - dan kan de schoon maak beginnen. 'We hebben met een tuinslang de muren schoon staan spuiten', herinnert Nel Christ zich. 'Daarna hebben we maanden in een bouwval gewoond, want het huis moest eerst goed droog zijn voor het gerenoveerd kon worden'. Er waren Tuindorpers die nog jaren last hadden van het vocht. Energiek herstel Omdat het behoorlijk koud is, wil iedereen zo snel mogelijk stoken. In het Zonnehuis is een kachel centrum ingericht, want de door water aange taste kachels zijn niet meer bruikbaar. Er wordt De chaos is binnen vaak niet te overzien. Een leger van 625 enquêteurs neemt huis aan huis de schade op. De Vergeten Watersnood 51

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 52