Van die Amsterdamse humor getuigt de opmerking van een vader tegen zijn zoon voordat ze naar binnengaan: 'Denk eraan, je voeten vegen, anders kom je er niet in'.73 En de 20-jarige Anton Paap grapt, als hij ziet wat er van zijn orgel is geworden: 'Het is nu een waterorgel'. Op de Meteorensingel beschrijft een man de toestand van zijn piano: 'Hij staat met de poten omhoog en het ivoor is van de toetsen geweekt. De rest is één grote troep, het ziet er heel erg uit. Ik hoop dat de autoriteiten nakomen wat ze beloofd hebben'. Een ander constateert dat de ontbijttafel boven op de kachel terecht gekomen is. 'Het is een grote bende, maar we zullen zien hoe we er weer bovenop komen'. Een bewoner van de Kometensingel noemt de toestand die hij aantreft 'onbeschrijflijk'. Een buurman, die juist zijn hele interieur geverfd had: 'Alles is er weer af, de deuren zijn kromgetrokken. En daar heb je dan zo voor geploeterd'. 'We hebben wel meer meegemaakt' De witte woningen aan het Castorplein blijken bij terugkeer vaal te zijn geworden. Duidelijk is hier te zien hoe hoog het water heeft gestaan. Het Polygoonjournaal legt vast hoe een vrouw, gehuld in een dikke jas, met een fluitketeltje in haar hand haar woning binnen gaat. Jongeren zijn moedig en gelaten, ouderen vaak wanhopig, aldus het commentaar. 'Het was iets verschrikkelijks', zegt een bewoonster. 'Het kon niet erger dan het was', Terug naar huis. digd. De gebobbelde dressoirs en uit elkaar geval len harmoniums bieden een trieste aanblik. In de Siriusstraat kijkt een vrouw met tranen in haar ogen naar haar doorweekte spulletjes. 'Je schrikt je dood als je hier binnenkomt,' zegt haar man, 'maar we zullen proberen ons goede humeur er bij te bewaren en de humor niet te vergeten'. De huisdeuren moeten met geweld worden opengebroken. 50 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 51