'Het was een intocht die herinnerde aan de oorlogsjaren' De terugkeer Vrijdag 29 januari, D-dag! Na een halve maand kunnen de inwoners weer terug naar huis. Het is hondenweer, het regent en het is ijzingwekkend koud. De terugkerende bewo ners doen radioverslaggever Henk van Stipriaan denken aan 'een troep oorlogsvluchtelingen'. Om de operatie in goede banen te leiden, zijn er toegangen gemaakt bij drie invalswegen: de Meteorenweg, het Perenpad en de Kometensingel. Daar heeft het Rode Kruis drie grote tenten opge zet, waar de bewoners een pakket levensmiddelen, een set voorraadbussen en schoonmaakmidde len krijgen uitgereikt. De gemeente heeft ervoor gezorgd dat er flink geschrobd en geboend kan worden, want er zijn 2150 emmers, 2100 vuilnis- blikken, 12.000 viscosesponsen, 100 vloerwissers, 5000 kokosboenders, 1000 harde boenders, 1500 bezems, 10.000 dweilen, 500 paar rubber huis- houdhandschoenen, 700 schoppen, 1150 kilo kris- talsoda, 2000 flessen bleekwater en 2000 flessen Lodaline beschikbaar. Alle inwoners hebben ook een instructieboekje van de gemeente gekregen met tips voor de terug keer, zoals: 'Nat of vochtig geworden aardappelen dienen zo spoedig mogelijk te worden afgewassen en gedroogd en na goedkeuren zo mogelijk binnen drie weken te worden geconsumeerd, daar gemak kelijk rotting optreedt'.71 'Tuindorpers in storm en regen weer aan de slag. Indrukwekkende invasie met bezems en borstel, kachels en koffers', kopt Het Vrije Volk, dat ook op deze dag met een extra editie verschijnt: 'Het was een intocht die herinnerde aan de oorlogsjaren. Huiverend sjouwden de slachtoffers van de watersnood door de scherpe wind en kille regen. Sommigen hadden een kar bij zich. En daar op: koffers met kleren, kachels en butagasbranders Om half negen trok de trieste stoet op via de drie toegangswegen. En al gauw daarna klonken overal hamerslagen. Want geen enkele voordeur ging zo maar open'.72 Vreugde en verdriet Timmerlieden helpen bij het openmaken van deuren en ramen. De vreugde over de terugkeer is groot, maar er is ook verdriet over de ravage die men thuis aantreft. Het is toch erger dan gedacht. Sommige mensen kunnen hun tranen niet bedwin gen. Het interieur ziet er vaak haveloos uit, er ligt een dikke laag modder, het stinkt en meubilair en dierbare spulletjes zijn vaak onherstelbaar bescha- Uitdeling van starterspakketten aan de bewoners door Het Rode Kruis. De Vergeten Watersnood 49

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 50