GEEN NATIONALE. RAMP Dijker op£flr beurzen dicht! taak is van het Rijk. Volgens Den Uyl is er een grote tegenstelling tussen de spontaniteit waarmee de plaatselijke overheid en particulieren hebben gereageerd, en de reactie van de regering. Koersen wil dat het Rijk initiatieven van de gemeente Amsterdam steunt om de gevolgen van de overstro ming te boven te komen. Minister Toxopeus zegt toe dat met de volledige schadeloosstelling van de slachtoffers niet zal worden gewacht totdat de schuldvraag is opgelost. Net als na de watersnood ramp van 1953 zal het Nationaal Rampenfonds de schade in de persoonlijke sfeer geheel vergoeden. De minister meent overigens dat de overstro mingsramp, hoewel hij aan de direct betrokkenen zeer veel leed en schade heeft toegebracht, niet kan worden aangemerkt als een nationale ramp. Niet het Rijk maar de gemeente Amsterdam is aan zet.64 'Dit is niet een afschuiven van taken, maar een laten van de verantwoordelijkheid waar deze behoort te zijn'.65 Toxopeus is ook niet bereid op voorhand toe te zeggen dat de regering garant staat mocht het Nationaal Rampenfonds niet genoeg geld bijeen kunnen brengen. Het Vrije Volk reageert woedend op dit 'bedroe vend woordenspel' over schadevergoeding: 'Bijna twee weken lang heeft de regering schuilevinkje gespeeld achter het kranige opbouwwerk van de gemeente Amsterdam en de indrukwekkende hulp van particulieren en instellingen. Het was Holland op z'n smalst en verder: woorden, woorden, woorden'.66 Hulp uit Zeeland Een schoonmaakploeg van 20 inwoners van Schouwen-Duiveland arriveert. Die gaat de bewo ners assisteren bij het opruimen van de rommel en het poetsen. De gemeente maakt bekend, dat Tuindorp Oostzaan met ingang van maandag 1 februari weer toegankelijk is voor iedereen. Er mogen dan ook weer auto's rijden. De coördinator van de hulpver lening, P.C. Besanger, waarschuwt dat veel mensen zullen schrikken van de toestand waarin hun huis verkeert. Hij hoopt dat het dorp door de inschake ling van 5000 hulpkrachten er weer snel normaal uit zal zien. 48 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 49