I Schadevergoeding Particulieren, verenigingen, bedrijven en instel lingen leden voor vele miljoenen schade door de overstroming. Die schade werd ruimhartig vergoed, maar niet lichtvaardig. In alle geval len moest eerst rapport worden opgemaakt. Experts beoordeelden vervolgens of de schade voor vergoeding in aanmerking kwam. Een paar voorbeelden. De Algemene Bond van Ouden van Dagen afdeling Tuindorp Oostzaan, die bijeenkomsten hield in het clubhuis van de Amsterdamse speel tuinvereniging aan het Plejadenplein, leed de volgende schade67: Tafelbiljart met toebehoren 185 gulden Speelkaarten 20 gulden Voorzittershamer 6 gulden Suiker, thee, biscuit 10 gulden Gebroken kop en schotels 20 gulden Cocosloper (35 meter) vervuild 35 gulden Dienblad 5 gulden Kosten niet doorgaan toneelvoorstelling 14,30 gulden De heer Van Gelderen, Kometensingel 289, schreef dat zijn zoontje van zes nog elke nacht in bed waterde. Op zijn evacuatieadres had hij een bed verplast omdat het zeiltje te klein was. Het betreffende gezin had het niet breed en kon niet snel aan een fris bed komen. Er werd een bedrag van 50 gulden vergoed.68 A. Veldhuijzen, Aldebaranstraat 3, verloor onder andere een kachel (90 gulden), een wasma chine (169,50 gulden) en een theemeubel (100 gulden). Hij wilde echter niet het onderste uit de kan halen, zo bleek uit zijn brief: 'Zeer beschei den heb ik opgeschreven wat we alzo hebben verspeeld door het water. Er is in de gaös nog heel wat verloren gegaan dat verzuimd is op te geven We kunnen echter alles niet verlangen en zijn al heel tevreden als we naar deze maatsta ven geholpen worden'.69 De 80-jarige J.P. de Boer, die een rijwielhandel had aan de Meteorenweg 137, zag zich genood zaakt zijn zaak drie maanden te sluiten. Hij claim de een schade van 967,70 gulden. 'Ik heb er wel veel meer schade door ondervonden, aangezien ik door de ramp lichamelijk er zoo door geschokt en achteruit gegaan ben, dat ik er maar op mijn jeugdige leeftijd een punt achter gezet heb. Nou, dat mag dan toch ook wel als je als jongetje van 10 jaar al naar een baasje moest De Boer kreeg 80 procent van de schade vergoed, en was daar blij mee. 'Zoo is deze schadevergoeding een mooie verlichting, en plus mijn AOW kon ik mij 'on my old day' nog een extra sigaartje toedienen'.70 De toegangen tot het weer drooggevallen Tuindorp Oostzaan worden tot de terugkeer van de bewoners met prikkeldraad afgesloten. De Vergeten Watersnood 47

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 48