dat men overal in den lande van onze stad zal kunnen zeggen: Zij wist haar kruis en kroon zo trots als ooit te dragen!' De collecte brengt 128.735 gulden op. Iets minder dan de ander halve ton waarop gerekend was. Een Chinees die onder zijn vrienden en relaties heeft gecol lecteerd, komt 1695 gulden overhandigen. Ook in andere steden is de burgerij gul. Hilversum brengt 4900 gulden bijeen, Beverwijk 5333 gulden, Zaandam 21.000 gulden. In Den Haag wordt een 30-jarige rijksambtenaar opgepakt. Hij ging met een intekenlijst voor Tuindorp Oostzaan langs de deuren, maar gebruikte het geld om schulden af te betalen. Heel Tuindorp droog Op zondag 24 januari om 12.00 uur 's middags is de aanleg van de hulpkade voltooid. Heel Tuindorp is nu droog. Alleen volkstui nencomplex De Bongerd staat nog gedeelte lijk onder water. Het is daar een grote ravage. Gemeenteraadsleden brengen samen met burge meester Van Hall een bezoek aan het gebied. De tocht duurt anderhalf uur. De raadsleden worden ingelicht over de maatregelen die de terugkeer van de bewoners mogelijk moeten maken. Zo moeten alle huisaansluitingen van de riolen worden gecon troleerd en waar nodig hersteld. De waterleiding werkt inmiddels, maar bevat nog wel chloor. Dat is toegevoegd om de leidingen schoon te spoelen. De regering antwoordt op Kamervragen dat zij de overstroming niet kan aanmerken als een nationale ramp, in die zin, dat de opheffing van de gevolgen van de ramp als een rechtstreekse Rijkstaak wordt beschouwd. Het initiatief ligt volgens de regering bij het gemeentebestuur. Volgens minister Toxopeus is het nog te vroeg om te kunnen zeggen of de overstromingsschade geheel zal worden vergoed. Hij zegt, dat er ook nog geen antwoord mogelijk is op de vraag wie eventueel de schuldige is van de doorbraak. Den Uyl wil van het college van B&W de garan tie, dat de schade volledig zal worden vergoed, ook als de middelen van het Nationaal Rampenfonds onvoldoende zijn. Volgens hem bestaat er onder de getroffen bevolking grote ongerustheid over de schadevergoeding. Seegers vraagt het college ook de persoonlijke schade volledig te compenseren. Holland op z'n smalst In de Tweede Kamer laten Koersen en Den Uyl de regering weten, dat schadevergoeding ook een Het land direct achter de doorbraak na het wegmalen van het overstromingswater. Er wordt nog aan de dijk gewerkt. 46 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 47