gemeenschap als geheel door een ramp wordt getroffen en met economische ondergang resp. verpaupering wordt bedreigd'. Hij vindt het niet redelijk Amsterdam hiervoor te laten opdraaien. Want stel dat de dijkbreuk iets verderop had plaats gevonden, en Oostzaan was ondergelopen, had men deze kleine gemeente dan ook de schade laten betalen?60 Op verzoek van de burgemeester arriveren 300 man Koninklijke Marechaussee en 400 man van de 127ste afdeling van de zware luchtdoelartillerie uit Haarlem. Deze militaire bijstand is nodig om de afgrendeling van het gebied te garanderen. De mannen zullen tot 29 januari blijven. De Marine Brandweer uit Den Helder komt helpen bij het leegpompen van kelders. Besmettingsgevaar Prof. dr. A. Querido, hoofd van de openbare gezondheidszorg in Amsterdam, waarschuwt op donderdag 21 januari dat de riolering moet worden hersteld voordat de bewoners terugkeren. Anders dreigt volgens hem ernstig besmettingsgevaar. 'Door iets meer geduld te oefenen kan het einde van de ramp net zo gevaarloos zijn als het begin geweest is', zegt hij tegen televisieverslaggever Joop van Zijl. Op vrijdag 22 januari wordt de datum van terugkeer bekend gemaakt: vrijdag 29 januari. Gemeentepersoneel dat in Tuindorp woont, krijgt die vrijdag en zaterdag - er wordt in die tijd ook nog op zaterdag gewerkt - vrijaf met behoud van salaris. Bedrijven worden geadviseerd hetzelfde te doen. De Rijkspolitie te Water trekt zich terug, haar taak wordt overgenomen door de gemeentepolitie. De KNBRD staakt het patrouilleren met haar 15 oranje vletten gezien de lage waterstand. Het Nationaal Rampenfonds kondigt aan, dat zodra de schade-enquêteurs hun werk gedaan hebben, 60 procent van de vastgestelde schade zal worden uitgekeerd, zodat de bewoners hun verlo ren gegane inboedel kunnen vervangen. Later volgt dan de resterende 40 procent. Gulle burgers Duizenden collectanten van het Nederlandse Rode Kruis en andere organisaties gaan de laat ste dag van januari, een zaterdag, in Amsterdam de straat op om te collecteren. De actie krijgt een warme aanbeveling van burgemeester Van Hall: 'Laat Vondels spreuk, die in de hal van ons stadhuis staat gegrift, bewaarheid worden; zo, GG en GD vrezen voor uitbraak van besmettelijke ziekten. 44 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 45