Ook het parlement gaat zich bemoeien met de overstromingsramp. Tweede Kamerlid Koersen van de KVP wil weten of de regering de overstro ming als een nationale ramp beschouwt en welke maatregelen zij denkt te nemen. Het Nationale Rampenfonds heeft al het stempel 'ramp' op de overstroming gedrukt, maar de regering aarzelt. Als er officieel sprake is van een ramp, kan dat grote gevolgen hebben voor de schatkist. In de Eerste Kamer vraagt de PvdA'er De Loor aan minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken of het Rijk bereid is de vergoeding van de schade aan onroerende goederen voor zijn rekening te nemen. Toxopeus besluit de volgende dag zelf een kijkje in het gebied te gaan nemen, samen met burgemeester Van Hall. Felle zuidwester Een felle zuidwesterstorm (windkracht 11) teis tert woensdag 20 januari het overstroomde gebied. Er wordt dijkbewaking ingesteld langs het Noordzeekanaal, maar de situatie is zo gevaarlijk, dat die weer moet worden gestaakt. Grote hoeveelhe den wrakhout, opgezwiept door het kolkende water, veroorzaken op verschillende plaatsen schade. Veel schuurtjes spoelen weg en tuinen worden vernield. In het hoogst gelegen deel van Tuindorp Oostzaan worden de eerste stukjes straat zichtbaar. De Stierstraat valt als eerste droog. In het nieuwe deel aan de westzijde staat nog zo'n 20 centimeter water. Politiemensen steken daar stokken in het water om te controleren of er gevaarlijke kuilen zijn. Burgemeester Van Hall pleegt overleg met minister Toxopeus over de schadevergoeding voor particulieren. Van Hall stelt dat hier 'een grote 'Er wordt niet geschoten, tenzij uit zelf verdediging' De commandant van de vijfde divisie van de marechaussee, A. Müller, hield een dagboek bij, waarin hij van uur tot uur bijzonderheden over de bewaking van het rampgebied noteerde. Niemand mocht het getroffen gebied in of uit zonder toelatingsbewijs. Om de deugdelijkheid van de bewaking te beproeven werden zelfs infiltranten ingezet. Trots werd genoteerd dat het hen niet gelukt was de wachtposten te misleiden. Waar nodig hielpen de marechaussees ook bij klein leed: 'Een lid van het A-peloton heeft een kat uit het water gehaald en heeft een liefderijk onderdak gevonden'. Op 28 januari werden kort na het middaguur twee mannen in een auto van de gemeente bij terugkeer uit het dorp aangehouden. Ze hadden het gele door- laatbewijs op hun voorruit, maar moesten zich toch aan een controle onderwerpen. In de auto werden twee paar gloednieuwe schoenen en twee blikjes leverpastei aangetroffen. Bij verhoor gaven ze toe, dat ze die uit een van de huizen hadden gestolen. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. De marechaussees moesten ook zorgen voor een ordelijk verloop van de terugkeer van de bewoners. In een vertrouwelijke medede ling wees luitenant-kolonel H. Ellerbroek zijn manschappen erop, dat ze te maken konden krijgen met mensen die van streek waren en daardoor lastig in de omgang. 'Uw optreden zal dus zeer veel tact vragen'. De marechaussees beschikten ieder over vijf patronen, maar alleen in het uiterste geval mocht daarvan gebruik worden gemaakt. 'Er wordt niet geschoten tenzij noodzakelijk uit zelfverdediging. De wapenstok moet gebruikt worden als de ongewapende hand niet toereikend is, maar niet tegen vrouwen en kinderen. Bedenkt, dat ge te maken hebt met berooide mensen, die naar huis willen'.61 De marechaussees gedroegen zich over het algemeen zeer gedisciplineerd, al waren er toch een paar mannen die het met de tucht niet zo nauw namen en daarom arrest kregen opgelegd. Klachten waren er over het voedsel, rapporteer de eerste luitenant A. de Zeeuw: 'Gezien de slechte kwaliteit van de verstrekte aardappelen moest in de meeste gevallen aardap pelpuree of stamppot gemaakt worden, waardoor uiteraard weinig afwisseling in de maaltijden gebracht kon worden. In aanmerking genomen dat de twee in de keuken werkende koks geen van beiden een gedegen koksopleiding hebben genoten, mag gezegd worden dat het bereide voedsel niet aan hoge, doch zeker aan redelijke eisen voldeed. Persoonlijk heb ik mij daar dag in dag uit van overtuigd'.62 Voor de broodnodige ontspanning werd eveneens gezorgd. Het Amstel Toneel gaf op zaterdagavond een voorstelling in de Oranje Nassaukazerne en op zondag was er cabaret met medewerking van 'antipodiste en jongleur' Gena Mauelli, het accordeonduo Jane en John, de muzikale clown Rexis en conferencier Joop van de Marel. Burgemeester Van Hall prees achteraf namens het gemeentebestuur de inzet van de marechaus- see.63 De Territoriaal Bevelhebber kende alle militairen een dag extra verlof toe. Toen zijn brief arriveerde had de commandant echter al twee verlofdagen weggegeven! De Vergeten Watersnood 43

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 44